Hamileliği kolay geçirme yolları

Uzmanlar, gebelik döneminde yapılan nefes egzersizlerinin anne adaylarına oldukça faydalı olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Bölümü’nden Solunum Fizyoterapisti Dr. Seniha Avcıl Uğurlu’nun verdiği bilgilere göre; solunum egzersizleri doğumun ikinci döneminde ağrılar esnasında anne adayının nefesini kontrollü kullanarak, etkili bir biçimde ıkınmasını sağlar. Gevşeme egzersizleri, doğumun ağrısız döneminde, anne adayına nasıl gevşeyeceğini öğreterek bebeğin doğumu açısından gerekli enerji birikimini sağlar ve gücünü yararlı olarak kullanmasına yardımcı olur.

Nefes egzersizleri duruş bozukluklarını giderip sırt ağrılarını azaltıyor

Gebelikte, uterusun büyümesi ve vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak vücudun duruşu değişir. Vücut duruşundaki değişiklik bel, sırt ağrılarına sebebiyet olur. Bu sebeple;
– Gebelikte ortaya çıkan duruş bozukluklarını gidermek,
– Sırt ağrılarını azaltmak,
– Doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeyi öğretmek,
– Karın ve perine kaslarının elastikiyet ve kuvvetini artırmak,
– Anne adayını ruhsal olarak doğuma hazırlamak,
– Anne adayının bilinçli olarak doğuma yardımını sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak amacıyla, gebelikte egzersiz yapılmalıdır.

Hamileliğin 3. ayından itibaren egzersize başlanmalıdır

İlk üç aydan sonra egzersiz programına başlanmalıdır. Uygulama günde bir kez 5’er tekrar şeklinde olmalı ve doğuma kadar devam edilmelidir.

Mutlaka uzman fizyoterapistten yardım alın
Her kadın psikolojik ve fiziksel açıdan farklıdır. Bu sebeple her gebe bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmeli ve egzersiz programı planlanmalıdır.

Doğum öncesi yapılan egzersizler

Solunum Egzersizleri
a. Derin karın solunumu
b. Derin göğüs solunumu
c. Gırtlak solunumu

Gevşeme egzersizleri
Sırt ve bel ağrılarını azaltmak amacı ile yapılan egzersizler.

Kegel egzersizleri; idrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz ölçülü kuvvetli değilse doğum sonrasında ve bazen gebelik sırasında öksürmekle, hapşırmakla oluşabilen idrar kaçakları olabilmektedir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını hissettikten sonra her yerde yapabilecek egzersizlerdir.

Yürürken düşme riski dahi azalıyor

– Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı artırarak) problemlerini en aza indirir,
– Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından (gestasyonel diyabet) korur veya tedavi eder,
– Hamilenin duruşunu geliştirir,
– Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır,
– Gerginliği azaltır,
– Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı artırır,
– Enerjiyi artırır,
– Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır

Doğum sancıları en aza indirgeniyor
Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder. Bu egzersizlerin hamilelik süresince öğrenilmesi daha kolay bir doğum geçirilmesine yardımcı olacaktır.

]]>