Günümüz Hastalıklarında Diyetin Rolü

Kanser için etkin bir tedavinin bulunamamasının onun önlenmesi hususunda pek çok araştırmaya yol açması neredeyse bir paradokstur. Son zamanlarda kanser gelişim riskini azaltmayı hedefleyen özel diyetlere ilişkin önemli tartışmalar yapılmaktadır.Günümüz Hastalıkları

Dikkate alınması gereken iki ana unsur yağ ve liftir. Yağ bakımından zengin ve lif bakımından fakir bir diyetin bazı kanserleri gelişim riskiyle doğrudan ilişkili olduğu  sanılmaktadır ( örneğin kolon, meme ve prostat kanseri). Lif içeriği fazla ve yağ oranı düşük olan yiyecekler tercih edilirse, kanser gelişim riski de kayda değer ölçüde düşecektir.

Bu durumda Amerikan Kanser Derneği’nin başlıca koruyucu önerilerinin bazılarını aktarmaktan başka bir şey yapamayız:

Şişmanlıktan Kaçının! Kilolu kişilerde rahim, mide, böbrek, safra kesesi, kolon ve meme kanseri riski daha fazladır. Amerikan Kanser Derneği’nin çalışmaları normal ağırlığından yüzde kırk daha şişman olan bir erkeğin normal kilolu birine oranla yüzde otuz üç daha yüksek kanser gelişim riskine sahip olacağını göstermiştir. Aynı şekilde, yüzde kırk daha fazla bir kadında kilolu olmayanlara göre yüzde elli beş daha fazla kanser gelişme riski vardır.

Yüksek Lif İçerikli Yiyecekleri Tercih Edin! Yüksek lif içerikli yiyecekler, genellikle,besin bakımından zengin, kalori ve yağ bakımından fakirdir. taze meyveler, sebzeler ve tahıllar gibi çeşitli yiyeceklerin tüketimi, lifti maddelerin yanı sıra vitamin ve minerallerin de en iyi kaynağıdır.

Yağ Alımını Azaltın! Hem doymuş hem de doymamış yağların aşırı miktarda alımının kansere yol açtığı görülmüştür. Yağların yüksek kalori içerikleri nedeniyle alımlarının azaltılması gerçek vücut ağırlığın korunmasına yardım eder.

Alkolü Azaltın! Karaciğer kanserine neden olmasının yanı sıra, alkol bağımlığı ağız, gırtlak ve yemek borusu kanserlerinin riskini de artırır. Bu risk, sigara da içen alkol bağımlılarında daha da yüksektir.

Günlük Diyetinizde C vitamini Bakımından Zengin Olan Yiyecekleri Artırın! Havuç, kayısı, şeftali ve domates beta-karoten bakımından zengin olan yiyeceklerdir. Beta-karoten, aktif A vitamini bakımında da zengindir ve A vitaminin gırtlak, yemek borusu ve akciğer kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. C vitamini nitrozaminlerin oluşumunu önleyecek kanser riskini azaltabilir.