Güneş gözlüğünün camı ne renk olmalı?

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi korumak açısından satın almış olduğunuz ve tüm yaz boyunca gözünüzden eksik etmediğiniz güneş gözlüklerinizi seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri camların homojen renkte olup, lokal renk değişikliğine uğramalarıdır. Güneş gözlüğünde ideal cam seçimi açısından güneş gözlüğü cam rengi ne olmalı sorusunu Selçuklu Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Öğrenim Üyesi Doç. Dr. Şansal Gedik’e yönettik. İşte Uzman doktorun güneş gözlüğünün cam renkleri hakkında vermiş olduğu cevap:

Yaz boyunca herkesin güneş gözlüğü kullanmasını öneri yapan Gedik, güneş gözlüğünün parasına değil kalitesine bakılması gerektiğine de dikkat çekti. Güneş gözlüğünün ultraviyole (UV) ışınlarına karşı koruma sağlamaması gözünüze yarardan çok kötü etki sağlayacağı açısından ideal kalitede güneş gözlüğü seçilmelidir. Gedik, ”güneş gözlüğü kullanımının verdiği öz güven ile güneşe daha fazla bakan lakin uygun gözlük kullanmayan kişinin retinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artacaktır” diye konuştu. Ayrıca Gedik güneş gözlüğü seçerken sertifikasının olmasına ve yetkili servisinden gözlüğün alınmasına dikkat edilmelidir diye de uyarıda bulundu.

Gedik, güneş gözlüğü satın alırken gözlüğün estetik görünümden çok fonksiyonuna ve güneş gözlüğünün rengine dikkat edilmesini de önermektedir. Gedik’in güneş gözlüğü camı rengi hakkında yapmış olduğu açıklama ise şöyle: ”Güneş gözlüğü seçerken görünümden ziyade gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalı. Çerçevenin gerekli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Uzak görme keskinliği normal olan bir kişide güneş gözlüğünü taktığı zaman görme düzeyinde azalma olmamalı. Camların homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli.”

]]>