Göz Ağrısının Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Şüphesiz ki en önemli organlarımızdan biridir gözlerimiz. Zaman zaman ağrı hisseder, kızarıklık ve batma gibi şikayetlerden bahsederiz. Göz ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğimiz bu yazı size yardımcı olacaktır.

Göz ağrısına neden olan birçok etken vardır. Bu etkenler;

– Düşük ışık seviyesi olan ortamda uzun süre çalışmak,

– Gözde iltihap oluşması,

– Göze kaçan herhangi bir yabancı cisim,

– Grip, nezle, sinüzit gibi hastalıklar,

– Migren, yarım baş ağrısı,

– Aşırı güneşlenme,

– Solaryumda fazla kalmak,

– Uzun süre televizyon veya bilgisayar karşısında vakit geçirmek,

– Arpacık ve üveit gibi gözde oluşan hastalıklar,

– Gözde meydana gelen alerji, göz migreni, göz tansiyonu, göz kapağındaki sorunlar, göz zarının mikrop kapması, katarakt , mevsimsel alerjiler, göz kuruluğu gibi gözde meydana gelen rahatsızlıklar,

– Kontak lensten kaynaklanan sıkıntılar,

– Göze uygun olmayan numaralı gözlüklerin kullanılması ve sahte güneş gözlüğü takmak,

– Aşırı stres ve yüksek tansiyon gibi.

Ayrıca göz ağrısının farklı ağrı karakterleri vardır. Örneğin migrenden kaynaklı göz ağrısı ile arpacıktan kaynaklı göz ağrısı aynıdeğildir.

Göz Ağrısı için Tedavi Yöntemleri

Zaman zaman gözlerimizi kapatarak dinlendirmemiz geçici olarak işe yarayacaktır fakat kalıcı bir çözüm değildir. Öncelikle ağrının kaynağını belirlemek ve tedavi yöntemlerini uygulamak için uzman göz doktoruna giderek muayene olmamız şart. Gözde oluşan bu ağrının sebepleri bulunup tedavisi uygulandıktan sonra göz ağrımız otomatik olarak düzelicektir.

Göz ağrısı yaşamamak için kullandığınız gözlüklerde ‘’CE’’ etiketini arayın ve ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olduğuna emin olun. Çıplak gözle güneşe bakmayın karlı ortamlarda mutlaka kar gözlüğü kullanın.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gözleriniz çok fazla yorulduğunda bir miktar süt ile papatyayı kaynatarak ılık hale geldikten sonra bir pamuk yardımıyla ıslatarak gözlerinizin üzerine koyun. Diğer bir yöntem ise göz ağrısı, göz mikropları ve şişlikler için. Herkes tarafından bilinen siyah çay ile pansuman yapılmasıdır. Daha önce kullanılan siyah çay poşetlerini gözlerinize yerleştirerek 5 dakikaka kadar bekleyin. Göz poşeti yok ise demlenen çay deminden bir miktar alarak pamuk yardımıyla gözlerinizi silin. Gözdeki mikrobu engellemek için bu yöntemi tercih ederseniz sağlıklı olan göze mikrop bulaştırmamak için kullandığınız pamuğu bir diğer göze uygulamayız. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz hastalıkları, göz hastalıkları nedenleri, göz hastalıkları tedavisi, doğal tedavi yöntemleri, göz hastalıkları için doğal tedavi yöntemleri, göz ağrısı, göz ağrısı neden olur, göz ağrısını geçirme yöntemleri, gözler neden ağrır, göz kuruluğu, göz iltihabı, göz için bitkisel yöntemler, göz yorgunluğu, göz şişkinliği