Görünmez diş telleriyle, rahatlayın!

Ağız ve diş sağlığı konusunda gelişen teknikler sayesinde, çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan ve hoş olmayan bir görünüme sebep verdiği açısından çoğu hasta tarafından tercih edilmeyen diş telleri, artık tarihe kavuşuyor diyebiliriz. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan veya geç kalınmış diş bozukluklarında uygulanan ortodonti tedaviler  estetik açıdan yetişkin ve genç hastalarda uygulanan Incognito ortodonti tedavisine yerini bırakacak gibi duruyor.
Incognito Lingual Tedavi nedir?
Yetişkinlerde ve gençlerde çapraşık dişlerin ortodonti tedavi sürecinde kullanılan incognito, dünyada en yaygın biçimde kullanılan lingual tedavi sistemidir. Dişlerimizin arka yüzeylerinin fizyolojik yapısından kaynaklanan girinti çıkıntılardan dolayı hem klinikte indirekt uygulamayı hem de laboratuar aşamalarını gerektirir. Özellikle estetik görünüm açısından kaygı taşıyan tüm hastalarda kullanılabilir. Bu sistem braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.
Diş yüzeyinde görünmez olması sebebi ile temizlenmesi kolay olan bu aparat, hastanın daha kolay kullanmasına yönelik tasarlanmıştır. Estetik kaygı oluşturmadığı açısından hastalar açısından uygundur. Kullanılan teller ve braketler her hastaya ayrı hazırlandığı açısından bilgisayarlı dizayn teknikleri ile üretilirler.
Kullanımda nelere dikkat edilmelidir?
İlk zamanlarda dile yakın bir bölgeye yerleştirilmesi sebebiyle dil apreye alışıncaya kadar bazı sıkıntılar yaşanabileceğini belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, hastanın konuşma zorluğu çekebileceğini ve dilde ilk zamanlar kızarıklıklar ve ağrılar olabilir. Dillin apreye alışmasından sonra bu sorunlar ortadan kalkar.
Tedavi sırasında öncelikle sert gıdalar tüketilmemeli, ön dişlerle ısırma ve baskı oluşturabilecek çiğneme yapılmamalıdır. Yumuşak gıdalar tüketilmeli ve besinler küçük parçalara ayrılmalıdır. Ayrıca ağız hijyeni iyi sağlanmalı, dişler düzenli fırçalanmalıdır.

]]>