Görme bozukluğu beyin tümörü habercisi olabilir

Beyin tümörleri ile pek çok hastalık birbirine karışabiliyor. Göz hastalıkları da bunların başında geliyor. Uzmanlar, gözlerde meydana gelen bozuklukların akla göz hastalıklarını getirmesine rağmen beyin tümörünün de işareti olabileceğini söylüyor.

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, en çok hipofiz bezi tümörlerinin gözlerde hasara sebebiyet olduğuna dikkat çekti.

Kör edebilir

Prof. Kuday, “Kafa içinde hipofizin bulunduğu anatomik bölgeye yakın her tümör belirli büyüklüğe ulaştığı zaman görme bozukluğu oluşur. En başta görme alanı daralır. Hipofiz bezi tümörlerinde hasta etrafı at gözlüğü takmış gibi görür” dedi.

Göz hekimi de fark edebilir

Tümörün yerine ve büyüklüğüne göre görmenin etkilendiğini kaydeden Prof. Kuday, bu tür durumlarda hastanın daima göz doktoruna gittiğini anlattı. Kuday, “Göz hekimine gidilse bile muayenede göz dibinde meydana gelen değişiklikler görülebilir” ifadesini kullandı.

MR şart

Görme bozukluğu gelişen herkesten MR istenmesi taraftarı olduğunu dile getiren Kuday, “Pahalı olabilir ama bir hastanın bile hayatını kör olmaktan kurtarmak önemlidir. Ancak ileri aşamada ise bir işe yaramaz. Tüm mesele zamanında müdahaledir” diye konuştu.

]]>