Gömülü diş ne demek?

Damakta yerini alma zamanı gelmesine rağmen çıkmayan dişlere gömülü diş denmektedir. Yirmilik diş olarak bilinen üçüncü azı dişi bireylerde en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Yirmilik diş (üçüncü azı dişi ) sürme zamanı gelmesine rağmen damakta diğer dişlerin yanında yer almamış ise gömme diş olur. Genellikle yirmilik diş 25 yaşına kadar çıkmış olmalıdır.

Bazen yirmilik dişlerin yarısı çıkar ve tamamen damaktan çıkamadığı (yükselmediği) açısından kısmen gömülü diş adetlır. Kısmen gömülü ya da gömülü dişler olabildiği ağrı, şişme, enfeksiyon, çürük ve diş eti hastalıkları gibi sorunlara yol açma ihtimali bulunduğu açısından, hekime başvurmalı ve dişin gömülü olma nedeni öğrenilmelidir.

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi üsteki çıkmayan diş gömülü, alttaki yarısı çıkan dişte kısmen gömülü diştir. Bu tür dişler bir rahatsızlık vermese bile hekim kontrolünden geçmek şarttır. Eğer ağrı hissedilmiyorsa ve herhangi bir tehdit oluşturmuyorsa bu dişler daha sonra da değerlendirilebilir, lakin ileride daha kötü durumlara yol açma riski de olur.

]]>