Göğüs kanserini yayan gen bulundu

İngiliz ve Kanadalı bilim adamları tarafından ortak olarak yürütülen bir çalışma ile göğüs kanserinin vücutta yayılmasına sebebiyet olan genin şifreleri çözüldü.

“EMBO Molecular Medicine” adlı tıp dergisinin son adetsında yer alan araştırmaya göre, beş yıldır yürütülen araştırmalar sonucu ZNF703 adlı onkogenin, vücutta kanserin yayılmasına sebebiyet olduğu belirlendi.

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi’ne bağlı Cambridge Araştırma Enstitüsü ve Vancouver’daki British Colombia Kanser Ajansı bünyesindeki bilim adamlarının ortak çalışması, 1172 farklı göğüs tümörü üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmayla ilgili bilgi veren ekipteki bilim adamlarından Dr. Carlos Caldas, onkogenlere vücuttaki sağlıklı hücrelerin bölünmesinde ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “lakin tümörlere girdiklerinde, freni patlamış ve kontrolden çıkmış bir araç gibi kanserin vücutta hızla yayılmasına sebebiyet oluyorlar” dedi.

Bundan sonraki adımın, BRCA 1 ve 2 gibi tümör baskılayıcı genleri de kullanarak, ZNF703 onkogenini durdurmak olabileceğini kaydeden Dr. Caldas, araştırmanın göğüs kanseri tedavisinde önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Önemli bölümü direkt veya dolaylı yollarla hücrelerin büyüme hızında etkili olan onkogenlerin bazı türlerinin kanserle ilişkili oldukları biliniyor.

]]>