Geniz eti ameliyatı

Geniz eti, boğazda meydana gelen mikroplara karşı savaşan bir parçadır. Geniz eti 6 aylık bir bebekken oluşmaya başlar. Enfeksiyonların ve alerjilerin etkisi ile de büyür. Yaklaşık 4-5 yaşlarında tam olarak gelişimini sağlar ve maximum büyüklüğüne ulaşır.

Hayatımızın her döneminde mikroplara karşı savaş veren geniz eti, yaş ilerledikçe fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Bu sebeple mikroplar üremeye ve çoğalmaya başlar, geniz etinde büyüme meydana gelir. Geniz eti büyümeleri iltihaplanmalara da sebep olur. İltihaplanan geniz eti ateş, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, baş ağrısı, terleme, halsizlik ve eklem ağrılarının ortaya çıkmasına sebebiyet olur. Geni etindeki büyümeden dolayı solunum yollarında tıkanma meydana gelir ve solonum sorunu yaşanabilir. Uyku bozukluğu, ense ve boyunda terlemeler gözlenir.

Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen hastalarda ameliyata baş vurulur. Geniz eti ameliyatı dünyada en sık yapılan cerrahi operasyonlardan biridir. Geniz etinin ameliyatı ile geniz etinde büyüme bir ölçü azalır. Geniz eti enfeksiyonları ciddi problemlere yol açtığı açısından ameliyat şarttır.

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Geniz eti ağız içinden alınır ve herhangi bir kesi yapılmaz.  Ameliyat sonrası solunum güçlüğü yada kanama varsa  tekrar ameliyat uygulanır.

]]>