Fazla süt içmenin zararları nelerdir?

Kalsiyum bakımından oldukça zengin ve demir bakımında da bir o kadar fakir olan süt, aynı zamanda vücudun depolamış olduğu demirin de vücuttan atılmasına yol açan bir besin olmaktadır. Bu sebeple uzmanlar başta çocukların çok aşırı bir biçimde süt içmelerinden yana taraftar değillerdir. Çünkü aşırı ölçüde içilen sür vücutta demir eksikliğine yol açacaktır. Günde içilmesi gereken süt miktarı kesinlikle çocuklarda 3 bardağı, yetişkinlerde de 2 bardağı geçmemelidir. Fazla süt içmenin zararları hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fazla süt içmek zararlı mı?

Gelişme çağında fazla süt içen çocuklarda husule gelen demir eksikliği beyin gelişimini ve öğrenme becerisini olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Çünkü gelişme çağında olan bir çocuğun yetişkinlere oranla demire çok daha fazla ihtiyacı vardır. Günde yarım litreden fazla içilen süt aynı zamanda beslenmeyi de etkilemektedir.

Çok fazla süt içerenlerde yetersiz beslenme söz konusu olmakta ve tek yönlü beslenme meydana gelmektedir. Buda bilhassa çocukları çok kötü etkiliyor. Çünkü çocuk süt ile doyduğu açısından alması gereken vitamin ve mineralleri diğer besinleri tüketmediği açısından alamıyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık, aşırı huysuzluk, uykusuzluk, ağrı, yüz solgunluğu, bitkinlik sorunları aşırı süt içmenin zararlarıdır.

]]>