Fazla macun daha iyi temizlemez

Ağız ve diş sağlığı konusunda bazı doğru bilinen yanlışlar olduğunu ifade eden uzmanlar, fazla macunun dişleri daha iyi temizlemediğini, aksine diş etlerine büyük zarar verdiğini söylüyor. Diş hekimleri, fazla diş macunu kullanımının zararları ve diş fırçalamanın püf noktalarını anlattı…

Diş hekimi Sadettin Pay, aşırı kullanılan diş macunun ağızdan tamamen temizlenmesinin mümkün olmadığını belirterek “Fazla macun içeriği sebebiyle diş etlerinin erimesine sebep oluyor” dedi.

Ağız ve diş temizliğinin hem hijyen hem de estetik bakımından çok önemli olduğunu kaydeden Pay, şu uyarılarda bulundu:
“Bu konuda ciddi hatalar yapılıyor. Çok diş macunu kullanıldığında dişlerin daha iyi temizlendiği sanılıyor. Dişleri macun değil, fırça temizliyor, macun temizliği kolaylaştırıyor. Diş macunu ölçülü kullanıldığında faydalı oluyor. Çok kullanıldığında ize diş etlerine büyük zarar veriyor, diş etlerini eritiyor. Bu da hem estetik açıdan kötü bir görüntü hem de ağız sağlığını tehdit ediyor ”

Diş fırçalarken en büyük hatalardan birinin de çok uzun fırçalama olduğunun altını çizen Pay, “Diş fırçalamanın bir tekniği ve bir süresi var. Diş fırçalanırken kesinlikle fazla bastırılmaması gerekir. Diş ve diş etlerinde sorun olmayanlar orta sert fırça, diş etleri kanayanlar ise yumuşak fırça tercih etmeli. Fırçalama süresi de 3 dakikayı geçmemeli.

Tesirli bir fırçalama diş etinden dişe doğru yapılan süpürme tarzındaki fırçalamadır. Alt ve üst damak birbirinden bağımsız biçimde fırçalanması faydalı olur. Diş fırçalama sırasında yanağın iç kısmı ve dilde normalin üstünde bakteri birikeceğinden yanaklar ve dilde fırçalanarak temizlenmelidir. ” bilgisini verdi.

Yoğun iş temposunda günde bir şeyler yiyip içtikten sonra dişleri fırçalamanın mümkün olmadığını dile getiren Pay, doğru diş fırçalama tekniği uygulandığı takdirde 12 saatte bir dişlerin fırçalanmasının gerekli olacağını vurguladı.

]]>