Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bütün gün ayaklarımızın üzerinde, işe gidiyor, çalışıyor, okuyla gidiyor ve çocuk bakıyoruz. Günümüzün tamamını bu tarz işlere bıraktığımız için günlük rutinlerde kendimizi ve bakımımızı ihmal ediyoruz. Özellikle ayak bakımımızı. Fakat artık evde ayak bakımı yapabilecek ve zaman kaybetmeyeceğiz.

l-b-v-el-ayak-1-2

Öncelikli olarak ayaklarımızın temizliğine ve hijyenine mutlaka dikkat etmeliyiz. Ayak temizliği ve hijyeni yapmak sizi bu kadar korkutmasın. Düşündüğünüz kadar zor ve zahmetli bir iş değil. Evde bile rahatlıkla yapabileceğiniz bir eylem bu. Üstelik sizlere bahsettiğimiz ayak bakım önerilerini düzgün bir şekilde yaparsanız, bakımlı ve güzel ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayak bakımını genelleyecek olursak, bakım tamamen temizlikten geçiyor. İlk olarak ayaklarınızı evinizde ılık ve sabunlu suyla yıkamalısınız. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile ayaklarınızın her yerini durulamalı ve kurulamalısınız. Bu işlemden sonra kullandığınız nemlendirici kreminizi ayaklarınıza sürebilirsiniz.

Ayak tırnaklarınızı keserken kare şekilde kesmemeye çalışın. Aksine yuvarlak – oval bir şekilde kesmeye çalışın. Tırnaklarınızı keserken tırnak kenarlarınızdaki etlere dokunmamaya çalışın. Eğer tırnak etlerinizi keserseniz ayak tırnaklarınız daha çok ve çabuk uzar böylece ayak bakımınız için daha çok vakit harcarsınız.

Ponza taşı batıklara iyi geldiği gibi, hasarlı topuklarınıza da iyi gelir. Eğer düzenli olarak Ponza taşı ile ayaklarınıza masaj yaparsanız, topuklarınız da ki yarık görünümleri ve kötü görüntü ortadan kalkacaktır. Bu taş ile topuklarınız da ki ölü hücreler atılır ve ayaklarınız nefes alır. Ponza taşı ile masaj yaptıktan sonra, ayaklarınızı ılık suya koyarsanız ayaklarınız yumuşar ve öyle kalır.

Akşamleyin yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici sürmelisiniz. Fakat bu nemlendiriciyi kesin olarak yedirdiğinizden emin olmalısınız. Eğer nemlendiriciniz parmak aralarınızda kalırsa, ayaklarınızda mantar oluşumuna sebebiyet verebilir. Yapmanız gereken parmak aralarınız hariç, ayaklarınıza nemlendirici sürmek ve üstüne pamuk çorap giyip yatmak. Ama dikkat etmeniz gereken konu ise çorap giyerek yatacaksanız, ayaklarınıza bolca krem sürmeniz. Unutmayın parmak aralarına krem sürmemelisiniz.

Son olarak çoraplarınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Ayaklarınız terlediğinde ya da ıslandığında mutlaka çoraplarınızı değiştirmeli ve yeni çoraplar giymelisiniz.