Evde Ayak Bakımı için Öneriler

Tüm günün yorgunluğunu ve ağırlığını çeken ayaklarımız gün sonunda dinlenmek kendini yenilemek ister. Günlük işlerin yapılması, uzun süre ayakta kalmak ya da ayakta uzun saatler çalışmak ayaklarımızın yorulmasına ve gün sonunda sızlayarak kendini göstermesine neden olur. Bu nedenle gün sonunda ayaklarımız biraz bakıma ve yardıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle uzun süre havasız kalan ayaklar bir süre sonra ayak mantarının, enfeksiyonun oluşmasına ve bu nedenle ayak kokusunun oluşmasına neden olmaktadır.

Fakat evde yapacağınız basit öneriler ve uygulamalar ile ayak sağlığınızı koruyarak ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Ayak bakım uygulamalarından önce ayaklarınızın hava alabileceği ve ortopedik ayakkabıları kullanmaya özen gösterin. Sık sık çoraplarınızı değiştirerek ayak kokusunun oluşmasını engelleyin. Başkalarının ayakkabı ve çoraplarını giymeniz mantar gibi enfeksliyonel hastalıkların bulaşmasına neden olacağı için bu konulara dikkat etmeniz daha sağlıklı olur. Bunun dışında evde uygulayacağınız bazı bakım uygulamaları;

Ayak banyosu için Malzemeler:
– 1 limonun suyu
– Yarım çay kaşığı tarçın tozu
– 2 yemek kaşığı zeytinyağı
– Yarımın yarısı su bardağı süt
– Su
Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını, zeytin yağını ve sütü dökün. Karıştırdıktan sonra ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10-15 dakika bekleyin.
Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın ve ardından krem sürün.


Ayak Kremi için Malzemeler:
– 1 yemek kaşığı badem yağı
– 1 çay kaşığı zeytinyağı
– 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
– 12 damla okaliptüs esansyel yağı
– Koyu renkli cam şişe
Koyu renk cam şişenin içine badem, zeytin, buğday tohumu ve okaliptüs yağlarını koyun. 
Sıkıca kapattığınız şişeyi çok iyi sallayın, yağların iyice karışmasını sağlayın. 

Ayak Şişliği için;

Eğer gün sonunda ayaklarınızın çok yorulduğunu ve şiştiğini hissederseniz ılık su dolu leğen içerisine 1 yemek kaşığı tuz atın ve ayaklarınızı içerisinde 15-20 dakika kadar bekletin. Tuzlu su ayaklarınızın dinlenmesine şişinin inmesine ve rahatlamasına neden olacaktır.

Topuk Çatlakları için;

Birçok kişide görülen problemlerden biride topuk çatlamasıdır. Eğer aynı problem sizde de varsa gece yatmadan önce ayaklarınıza bol miktarda vazelin sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz sabah ayağınızın ve ayak topuğun yumuşadığını fark edeceksiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak bakımı, ayak sağlığı, evde ayak bakımı, evde ayak bakımı nasıl yapılır, ayak kremi, evde ayak kremi yapımı, ayak kokusu nasıl geçer, topuk çatlakları nasıl düzelir, sağlıklı ayaklar, cilt bakımı