Ertesi gün hapları ne derece etkili?

Henüz gebelik düşünmeyen ya da hamile kalmayı hiçbir zaman istemeyen ailelerin, gebeliği önlemeye yönelik uyguladıkları bir takım yöntemler bulunmakta ve bu yöntemler arasında ertesi gün haplarının kullanımı da yer almaktadır. Peki ama, ilişki esnasında beklenmedik bir durumla karşılaşıldığı zaman kullanılan ertesi gün hapları %100 koruma sağlıyor mu? Gebeliği önlemek açısından tercih edilen ertesi gün haplarının gebeliği önlemeye ne derece etkili olduğunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kutlugül Yüksel açıklıyor:

Ertesi gün hapları ne derece koruyor?

Op. Dr. Kutlugül Yüksel, ertesi gün haplarının ilişkiden 24 saat sonra alınması durumunda yüksek oranda koruma sağladığını söylemektedir. Bu oranı Yüksel, %95 olarak açıklıyor. Yani ertesi gün hapı 24 saat içinde alınırsa, %95′lik bir koruma sağlıyor. Hapın 24 ile 48 saat arasında alınması %85′lik bir koruma sağlarken, 48 ile 72 saat arasında ise %58′lik bir koruma sağlıyor.

Ertesi gün haplarının doğru zamanda kullanımı da çok önemlidir. Uzman doktor ertesi gün hapının geri çekme yönteminin hatalı uygulanması durumunda, prezervatif yırtılmasında, yumurtlama döneminde korunmasız olarak ilişkide bulunmasında, ikiden fazla doğum kontrol ilacının unutulmasında, ilaç kullanımını etkilemeyecek bir sağlık sorunun olmaması durumunda kullanımı önerir.

Ertesi gün hapı kullanacak olan kadınların KC yetmezliği, ağır bağırsak hastalığı, hapın içinde yer alan etken maddeye karşı alerjisi varsa veya kadın gebe ise ya da aynı sayı döngüsü içinde bir kez bu ilacı kullanmışsa ertesi gün hapı kullanılmamalıdır.

]]>