Ertesi gün hapı

Korunmasız cinsel birleşme esnasında gebe kalma riskini ortadan kaldırmak isteyen bayanlar daima ertesi gün hapını kullanmayı tercih ederler. Peki bu hap ilişki sonrası kadınların hamile kalma riskini gerçekten ortadan kaldırır mı? Ertesi gün hapı nedir, ne işe yarar, ve nasıl kullanılmalıdır? İşte tüm soruların cevabı…

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı cinsel ilişkiden 72 saat sonra kullanılması gereken bir haptır. Doğum kontrol hapına benzer. Ertesi gün hapının içinde östrojen ve progesteron hormonları olur.

Ertesi gün hapı ne işe yarar?

Korunmasız girilen ilişki sonrası ertesi gün hapı, spermin yumurtaya ulaşmasını önler. Spermin yumurtaya ulaşamaması, döllenmenin gerçekleşemeyeceği yani gebe kalınmayacağı anlamına gelir. Eğer sperm yumurta ile birleşmiş ise, bu birleşimin rahim içinde tutunmasına da engel olmaktadır.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasında 72 saat içinde içilmelidir. Aksi taktirde yumurta sperm ile birleşmiş ve rahimde tutunmuş olur. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda bu riski önlemek açısından ertesi gün hapının cinsel ilişkiden hemen sonra içilmesini önermekteler. Hap ne kara erken alınırsa o kadar etkili olur. İlişki öncesi alınan ertesi gün hapı hiçbir işe yaramaz.

Ertesi gün hapı yan etkileri

Ertesi gün hapının bilinen fazlaca yan etkisi yoktur. Ertesi gün hapını kullanan bazı bünyelerde mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. Ertesi gün hapını kullandıktan 4-10 günde hafif kanama görülebilir. Korkulması gereken bir durum yoktur. Adet kanaması sonrası bu durum düzene binecektir.

]]>