Erken doğum oranı korkutuyor

ABD’de yayımlanan bir araştırma, dünyada her yıl 10 bebekten birinin erken doğduğunu (13 milyon) ve bir milyondan fazlasının yaşamını yitirdiğini gösterdi.

ABD’de yapılan bir araştırma dünyada her 10 bebekten birinin erken doğduğunu ortaya koydu. Bu sorundan özellikle gelişmekte olan ülkelerin etkilendiğinin belirtildiği araştırmada, Afrika ve Asya’da bebeklerin yüzde 85’inden fazlasının (11 milyon) 37 haftadan önce doğduğu vurgulandı.

Gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme ve bakımın bebeklerin erken doğmasına sebebiyet olduğu kaydedildi. Bununla birlikte ABD gibi gelişmiş ülkelerde de 25 yılda erken doğan bebeklerin adetsının yüzde 36 arttığına dikkati çekildi. ABD’de, hamile kalabilmek açısından bazı tekniklere başvuran 35 yaşın üzerindeki kadınların adetsının giderek artmasının erken doğumlara sebebiyet olduğu vurgulandı.

Erken doğumlar her anlamda sorun

Araştırmaya imza atan Amerikan “The March of Dimes” yardım örgütünün başkanı Dr. Jennifer Howse, dünyada erken doğumların manevî, bedensel ve maddî bedeliyle aileler, sağlık sistemleri ve ekonomi açısından büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade etti.

ABD’de erken doğan bebeklerin tedavisinin ve sağlık sorunlarının yıllık maliyetinin daima 26 milyar doları geçtiğini belirten Howse, çocuk ölümlerinin azaltılmasının ve anne sağlığının iyileştirilmesinin planlandığı BM’nin bin yıllık kalkınma hedeflerine ulaşmak açısından dünya liderlerinin önceliği erken doğumlarla mücadeleye vermesi gerektiğini vurguladı.

Veriler gerçek adetların altında

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son verilerine dayanılarak yapılan araştırma ve hazırlanan raporda, bu verilerin gerçek adetnın altında olduğu da belirtildi. DSÖ uzmanlarından Dr. Mario Merialdi, daha iyi veri alınabilmesi açısından istatistiklerin geliştirilmesinin gerekli olduğunu ve DSÖ’nün bu yönde çalıştığını kaydederken, Amerikan “Saving Newborn Lives/Save the Children USA” yardım kuruluşundan Dr. Joy Lawn, erken doğumu tanımlayan tüm uluslarca kabul edilmiş kriterlerin bulunmadığına dikkati çekti.

Lawn, erken doğumların sebebiyet olduğu kalıcı sağlık sorunlarının yaygınlığıyla ilgili ulusal ve bölgesel daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Rapor, bu hafta Hindistan’da yapılan, gelişmekte olan ülkelerdeki doğum kusurları ve buna bağlı sakatlıklar konusunda düzenlenen konferansta sunuldu.

]]>