Erken doğan çocuk kör olabiliyor

Erken doğan çocuklarda retinopatisinin yani görme kaybı sorunu ortaya çıkabiliyor. Erken doğan bebeklere özgü olan bu hastalıkta gözün retina tabakası etkileniyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi Doç. Dr. Nur Acar prematüre retinopatisi hakkında şunları söyledi;

“Ağ tabakası veya gözün görüntüleri algılayan sinir tabakası olan retina, anne karnında doğrudan beynin bir uzantısı olarak gelişir. Erken doğan bebeklerde bu gelişme tamamlanmadığı açısından doğduktan sonra da devam eder. Prematüre bebekleri yaşatmak açısından yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların anormal gelişmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise damarlanması tamamlanmamış bebeklerin retinalarında kısaca ROP olarak adlandırılan Prematüre Retinopatisi hastalığı meydana gelir. Erken dönemde tedavi edilmezse her iki gözde de körlüğe yol açar.”

Geç farkedilirse tedavisi zor!

Görme kaybı sorunu kilosu 1,5 yada daha az olan bebeklerde sık görülmektedir. 32 haftadan önce doğmuş olan tüm bebeklerde bu hastalığın muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Prematüre retinopatisinin tanı ve tedavisi uzman doktorlar ve oftalmologlar ile mümkün haldedir.

Doç. Dr. Acar, “Yeni doğan bebekler konusunda uzmanlaşmış çocuk doktorları ve oftalmologlar birlikte çalışmalı. Bu hastalığın erken tanı ve tedavisi mümkün. Hafiften ağıra doğru beş evresi olan ROP tedavisindeki başarı, hastalığın evresiyle ilintili. İlk iki evresinde takip gerekli lakin üçüncü evreden itibaren lazer veya krio tedavisine başlanılmalı. Dördüncü ve beşinci evrelerde yapılması zorunlu cerrahi müdahalede ise görsel olarak başarılı sonuç elde edilemiyor” dedi.

Prematüre bebeklerde rastlanan kalp damar hastalığı, akciğer hastalığı, ağır enfeksiyonlar ve beyinde meydana gelen sağlık problemleri görme kaybı riskini yükseltmektedir.

]]>