Erkeklerin yetenekleri anneden

Genler üzerinde yapılan son araştırmalar, insanlarda yetenek genlerinin, erkeklerin annelerinden aldıkları, X kromozomunda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Alman Bild der Wissenschaft Dergisinin haberine göre, Alman Ulm Üniversitesi bilimadamları, Horst Hameister başkanlığında yürüttükleri araştırmada, X kromozomunda çok adetda yetenek geninin bulunduğunu saptadı. Bilimadamları, Y kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar. Hameister, bu bulgunun, sebebiyet özürlü veya aşırı yetenekli insanlar arasında erkeklerin çoğunlukta olduğu sorusuna bir cevap olabileceğini belirtti.

Evrimin yükü erkeklerde
Erkeklerde yalnızca bir sayı X kromozomu bulunduğundan, her yetenek geninin, ama aynı zamanda her gen bozukluğunun da doğrudan kendini gösterdiğini söyleyen bilim adamı, iki sayı X kromozomu taşıyan kadınlarda ise iki kat daha fazla gen olduğunu, bu genlerin birbirlerini nötrlemeleri ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Hameister, genetik olarak bakıldığında, evrimin yükünü erkeklerin taşıdığını belirtti. Yeteneğin çok adetda gen ve çevre faktörleri ile belirlenen, son derece kompleks bir özellik olduğunu söyleyen Hameister, cinsiyet kromozomu olmayan kromozomlarda da, X kromozomunda bulunanların, üçte biri oranında yetenek geni olduğunu söyledi.

]]>