Erkeklerde meme kanseri daha tehlikeli

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib Yalçın, yaptığı açıklamada, kadınlarda kanser ölümleri arasında meme kanserinin ilk sırada yer aldığını söyledi. Yaş ilerledikçe meme kanserine yakalanma riskinin artığını ifade yapan Yalçın, şöyle devam etti:

“Her yıl dünyada 1 milyondan fazla, Türkiye’de de yaklaşık 150 bin kişi meme kanserine yakalanıyor. Ayrıca yılda toplam 7 milyon 600 bin kadını kanser nedeniyle kaybediyoruz. 40-49 yaş arasında her 66 kadından 1′inde, 50-59 yaş arasında da her 40 kadından 1′inde meme kanserine yakalanma riski var.

Bu risk yaş ilerledikçe daha da artmakta. Avrupa’da meme kanserinin daha yaygın olmasının nedeni de bu. Türkiye’de kadınların çalışma hayatına girmesi, doğurganlığın azalması nedeniyle gelecekte kansere yakalananların adetsında bir artış bekleniyor.

Şu an Avrupa’da 8, Türkiye’de de her 12 kadından 1′inin meme kanserine yakalanma riski var. Ancak Türkiye’de kadınların yaşam standartlarıyla ilgili bir takım önlemler alınmazsa bu risk artabilir ve Avrupa’nın önüne geçebiliriz.”

Kadınların meme kanseri riskine karşı alışkanlıklarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Türkiye’de nüfus hızla yaşlanıyor. Yaşlanma meme kanserine yakalanma riskini de beraberinde getiriyor. Bu hastalığa karşı riski azaltmak açısından beslenme alışkanlıkları ve sporla kadınlarımızı daha sağlıklı yaşlandırmalıyız” diye konuştu.

Kendi kendine muayene
Kadınların meme kanseri konusunda çok bilinçli davranması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “20′li yaşlardan itibaren her kadının kendi kendine muayene yapması gerekiyor. Çok basit olan erken tanı yöntemiyle kadınlar baş belası olarak düşünülen meme kanserinden korunabilirler. Ancak bazı kadınlar, kendi kendine muayenede eline kitle gelmesine rağmen, utandıkları açısından hekime başvurmuyor. Bu da hastalığın tüm vücuda yayılmasına, tedavi açısından çok geç kalınmasına sebebiyet olabiliyor” dedi.

Yalçın, kadınların 40′lı yaşlardan itibaren de yılda bir kez mamografi çektirmesi gerektiğini kaydetti.

Yalçın 12 ilde kurulan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezlerinde (KETEM) mamografinin ücretsiz çekildiğini, ayrıca kurum olarak da çeşitli kampanyalar düzenlediklerini belirterek, kadınların takibi elden bırakmaması gerektiğini söyledi.

“Erkekler de risk altında”
Meme kanserinin yalnızca kadınlara özgü bir hastalık olmadığını belirten Yalçın, erkeklerin de bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Erkeklerden meme kanserinin daha tehlikeli olduğuna dikkati çeken Yalçın, “erkeklerde meme dokusu olmadığı açısından hastalık tüm vücuda daha hızlı yayılır. Bu sebeple kadınların aksine erkeklerde geri dönüşü zor sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Meme kanseri konusunda erkeklerin de kadınlar kadar dikkatli olması, kendi kendine muayene yapmaları önemli” görüşünü ifade etti.

]]>