Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin en büyük sorunudur, kısırlık. Kadınları olduğu kadar erkekleride esir olan bu soruna gelişen teknoloji ile çare var! Çocuk sahibi olamayan çiftlerin öncelikle iyi bir araştırmadan geçmesi gerekiyor. Erkekteki kısırlığın nedeni araştırılarak sebebiyet bağlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkekte kısırlık nedenleri

Erkeklerin çocuk sahibi olmasını engelleyen problemlerin başında sperm adetsının düşüklüğü ve spermlerin yavaş hareket etmesi gelir. Yumurtayı dölleyebilmek açısından gerekli miktardan az ve düzgün şekillenmeyen spermler çocuk sahibi olmanızı önler. Spermlerin dışarıya çıkmasını engelleyen kanal tıkanıkları kısırlık nedenidir.

Doktorunuz ile detaylı bir görüşme yaparak bazı testler sonucunda çocuk sahibi olmanızı engelleyen sebebiyet bulunmalıdır. Bunun açısından yapılan testler ise şunlardır;

Sperm Testi (Sperm Tahlili, Spermiogram)

Her doktor mutlaka sizden sperm testi isteyecektir. Erkeğin orgazm olduğunda dışarıya çıkan sıvı(meni), spermi besleyerek korur. Meninin toplanıp incelenmesi sonrasında spermlerin miktarı ve kalitesi miktarlür. İlişki sırasında kondom kullanarak yada mastürbasyonla steril bir kap içine meniyi toplayarak doktorunuza vereceksiniz. Doktorunuz da bu menin incelenmesini sağlayacaktır.

İncelenen menide;

Hareket eden spermlerin yüzdesi (hareketlilik),
Erkeğin ne derece çok meni verdiği (hacim),
Spermlerin şekilleri düzgün mü? (morfoloji)
Meninin her mililitresindeki sperm adetsı (konsantrasyon),
Üreme sisteminizde bir enfeksiyon olup olmadığı,
Meni örneğindeki toplam sperm adetsı (toplam sayı) ortaya çıkacaktır.

Sperm testinin farklı bir zaman da tekrarlanması istenebilir. Bunun nedeni, farklı zamanda farklı sonuçlara ulaşılabilmesidir. İkinci testin ardından kesin sonuç elde edilir. Sperm testinden önce 2-5 gün arası hiç bir biçimde ilşkiye girmemeniz veya mastürbasyon yapmamanız gerekir.

Hormon Testi

Hormonlar sperm üretimini, seks yapabilme yeteneğinizi ve isteğinizi konrtol ettiği açısından erkekte hormon testide istenir. Hormonların eksik veya fazla olmasıda problem yaratmaktadır. Erkekte olan FSH ve testosteron hormonlarnın doğru seviyede olup olmadığı bu test ile ortaya çıkar. Gerekli görüldüğü durumlarda LH, estradiol veya prolaktin gibi hormon testleride dotorunuz tarafından istenebilir.

Diğer Testler

Çoğu erkekte istenmeyen ama gerekli görüldüğü durumlarda yapılan başka testlerde olur. Sperm ve hormon testlerinin normal olmadığı durumlarda istenmektedir. Bunlar;

Vitalite testi( canlı sperm olup olmadığı)
Antisperm antikor testi (spermlerin normal hareketini zorlaştıran antikorlar bağlı olup olmadığı)
Peroksidaz boyaması veya meni kültürü( Meniyi etkileyen enfeksiyonun olup olmadığı)

İleri Testler

Yukarıda saymış olduğumuz testlerin yapılması sonucu problemin nedeni halen öğrenilemediyse;

Hipoozmotik şişme testi (spermin dış zarı sağlam mı hasarlı mı?)
Bilgisayarlı sperm tahlili (spermleriniz gerektiği gibi hareket ediyor mu?)
Sperm DNA tetkiki (spermlerinizde aşırı ölçüde DNA hasarı veya kırılganlığı var mı? ) testleri yapılır.

Genetik Test

Erkekteki sperm adetsının çok az yada sıfır olması yapıda Genetik Test yapılır. Bu test, sperm üretmenizi engelleyen bir anormallik olup olmadığını görmek açısından yapılmaktadır. Spermlerinizde kromozom var mı, kromozom arızası var mı ve sperm kanallarınız tıkalı mı? diye bilgi veren bir testtir.

Erkekte Kısırlık Tedavisi

Doktorun isteyeceği bu testler sonucunda erkeklerdeki sorunun ortadan kaldırılması sağlanır. ilaç tedavisi, mikrocerrahi, endoskopi uygulanabilir. Sorun kesin olarak ortadan kaldırılamasa bile kısmen düzelme sağlanır ve üreme tekniklerinden yüksek başarı elde edilebilir. Erkeğin laboratuarda hazırlanan spermleri aşılama yöntemi ile kadına verilir. Daha ileriki sorunlar açısından ise mikroenjeksiyon (tüp bebek) uygulaması son çaredir.

]]>