Erkeklerde doğum kontrol yöntemi

Bebek sahibi olmak istemeyen yada henüz vaktin erken olduğunu düşünen çiftler, doğum kontrol yöntemlerinden faydalanırlar. Ülkemizde doğum kontrol yöntemleri daima kadın ağırlıklıdır. Gebe kalma korkusu yaşamak istemeyen kadınların birçoğu kordon bağlatmayı tercih ederler. Ama artık kordon bağlama işlemi erkeklere de uygulanıyor.

Yurt dışında yaygın olan bu yöntem artık Türkiye’de de uygulanıyor. Gebe kalma korkusu yaşamayan çiftler, daha kaliteli bir cinsel ilişki yaşıyorlar. Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı, erkelerde kordon bağlatma yöntemini açıklıyor:

“Erkeklerde doğum kontrol yöntemi olan tüplerin bağlanması (vazektomin), bebek sahibi olmak istemeyen çiftler açısından çok etkili bir yöntem. Bu yöntemle gebe kalma riski neredeyse hiç yok. Ülkemizde prezervatif, doğum kontrol hapları, geri çekme, takvim yöntemi, spiral(rahim içi araç) gibi yöntemler daha sık uygulanmaktadır. Bazı kadınların ilaç kullanmayı reddettikleri gibi erkelerde prezervatifi tercih etmiyorlar. Diğer yöntemlere göre kordon bağlanması oldukça avantajlı.

Erkeklerde kordon bağlama yöntemi nasıl uygulanıyor?

Uzun yıllardır kadınlarda uygulanan bu yöntem genel anestezi altında yapılmaktadır. Oysa ki erkeklerde bu işlem lokal anestezi ile uygulanıyor. Bu yöntem sonrası erkeklerin hastanede yatması da gerekmiyor. Oldukça basit olan bu işlem dikkatli bir hekim tarafından hijyenik bir ortamda yapılmalıdır. Ameliyatta sperm kanalının sperm geçmesine engel olacak biçimde kesilir ve bağlanır.

Tür erkekleri bu yöntemi pek bilmiyor, bilenler ise cinsel yaşamlarında sorun olacağı korkusu ile tercih etmiyorlar. Bu yöntemi daima 40 yaş üzeri erkekler ve daha önceden çocuk sahibi olmuş artık çocuk istemeyenler tercih ediyor.

]]>