Erkek çocukları boy kilo cetveli

Büyüme ve gelişme oranları kalıtsal ve çevresel elementlere bağlı olarak değişim gösterir ve bu değişim ergenlik sonuna kadar devam eder. Ergenlik dönemi sonuna kadar sabit hızda devam eden gelişim, ergenlik sonrası durur. Çocukların bu döneme kadar içerdiği boy, erişkin boyunun göstergesidir. Çünkü ergenlik sonrası boy oranlarında pek bir değişme görülmez.

Her çocuk uzun boylu olmayı arzu eder; lakin bazıları o kadar şanslı değildir. Anne karnında başlayan büyüme ve gelişme, ergenlik dönemi sonunda bazıları açısından mutlu, bazıları içinde mutsuz sonuçlar olur.

Çocukların içerdiği boy oranları daha çok kalıtsaldır. Anne ve babadan uzun boy genini alan çocukların %96′sı uzun boylu olur. Kalıtsal etkilerin yanı sıra çevresel etkenlerde boy oranını belirler. Sağlıklı çevre koşulları, sağlıklı beslenme ve egzersiz aktiviteleri boy uzamasını olumlu yönde etkiler.

Erkek çocuklarında yaklaşık 18-19 yaşlarına kadar gelişim sürer. Bu yaşlara kadar erkek çocuklarının doğru oranda gelişme ve büyüme gösterdiklerini anlamak açısından, erkek çocukları persentil büyüme eğrisi tablosunu inceleyebilirsiniz.

Erkek çocuklarında ideal boy kilo oranları

]]>