Erişkinliğin ilk adımı sünnetin pek çok yararı var

Erkek çocukların erişkinliğe ilk adımı olarak nitelendirilen sünnet, sağlık açısından da pek çok yararı olan bir cerrahi işlem… Aslında tıbben herhangi bir zorunluluğu bulunmayan sünneti, en basit ifadeyle penis başını çevreleyen derinin kesilmesi olarak özetlemek mümkün.

Yapılan araştırmalar, bir zorunluluğu bulunmamasına karşın sünnetin başta idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere birçok faydasının bulunduğunu ortaya koyuyor.

Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, sünnetin 1 yaşındaki bir çocukta meydana gelebilecek idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat azalttığını söyleyerek şu bilgileri verdi:
“Genital hijyen de sünnet sayesinde daha kolay sağlanıyor. Sünnet işleminin faydaları çeşitli araştırmalarda belirtilmiştir. Bu faydalardan en önemlisi ise penis kanseri ve cinsel yolla hastalık bulaşma riskini azaltmasıdır.

Sünneti doktor yapmalı
Sünnet komplikasyonları az olmasına karşın, sünnette yara yerinden kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar görülebiliyor. Sünnet kararı alırsanız mutlaka doktorunuza haber verin. Bebeğin kanama yönünden riskli olmadığını kanıtlamak açısından kan örneği alınacaktır. Sünnet lakin yapılacaksa, ilk bir ay içinde yapılmalıdır. Eğer kararınızı geciktirirseniz işlemin genel anestezi altında yapılması gerekir.

Çocuk 1 haftada iyileşir
Sünnet işlemiyle ilgili en son cerrahi teknikleri uyguluyoruz. Sünnet ağrılı bir işlemdir. Bu sebeple işlemden 1 saat önce ağrı kesici bir kremle bu ağrının önüne geçiyoruz. Sünnet işleminden 2-3 saat sonra çocuğu evine gönderiyoruz. Ancak, sünnet sonrasında antibiyotikli bir kremin günde üç kez penis etrafına sürülmesi ve gazlı bezle kapatılması zorunludur. Yara 1 hafta içinde iyileşecektir.”

Hangi durumlarda doktora haber verilmeli?
– Çocuğun işlem sonrası 8 saat içinde idrar yapamama veya damla şeklinde yapması
– Penis başının mor veya siyahımsı renk alması
– Devam eden kanama
– Bebeğin ateşlenmesi veya halsiz görünmesi gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktoruna bildirilmelidir.

]]>