Ergenlik döneminde beslenmeye dikkat

Ergenlik döneminde beslenme ile ilgili bilgiler veren uzmanlar, ergenlik dönemindeki hızlı büyüme ile birlikte vücuttaki yağ oranının arttığını ve buna bağlı olarak kilo artışının ve sivilcelerin olabileceğini vurguluyor.

Medikal Park Bursa Hastanesi Diyetisyeni Gülşah Esensoy’un katıldığı seminer ile ergenlik döneminde beslenme şeklini öğrendi. Ergenlik ile ilgili olarak öğrencilere bilgi veren Esensoy, ergenlik döneminde beslenme şeklinin de çok önemli olduğunu ve bunun açısından öğrencilerin öğünlerine ve yediklerine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Ergenliğin fiziksel, biyokimyasal, ruhi ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle yetişkinliğe geçiş anlamında bir dönem olduğunu belirten Diyetisyen Esensoy, “Ergenlik döneminde kilonuz belirgin bir biçimde artar. Erkeklerde daha çok kas, kızlarda ise yağ dokusu gelişimi olur. Ergenlikte hızlı büyüme döneminin başlangıcında yağ oranı artar. Bu dönemde sağlıklı beslenmeniz bu süreçte alınacak kiloların kolay yakılmasını sağlar. Ancak düzensiz beslenen ergende bu döneme özgü ergenlik sivilceleri fazlaca görülmektedir” dedi.

Çikolata, cips, kola gibi abur-cubur yiyeceklerin tüketimi ve özellikle ayaküstü beslenme yani fast-food alışkanlığının da sağlıksız beslenme çeşitlerinden biri olduğunu belirten Esensoy, “Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmeye sebep olmaktadır. Yetersiz beslenme sonucu artan enerji ve besin öğelerinin karşılanmaması, sağlık kurallarına uyulmaması sonucu bağırsak parazitlerinin oluşması, yiyeceklerle C vitaminin yetersiz alınması ve diş çürükleri gençlerde görülen önemli hastalıklarndan biridir. Aşırı şeker-şekerli yiyecek tüketimi yetersiz beslenme diş bakımı ve temizliğinin yetersizliğine de sürekli rastlanmaktadır” dedi.

Özellikle sabah kahvaltısı gibi önemli bir öğünün atlanmaması gerektiğini ve gerekli bir kahvaltı ile güne başlamanın şart olduğunu ifade eden Diyetisyen Gülşah Esensoy, “Sağlıklı beslenmek açısından öncelikle düzenli tüketmek periyodunuz olmalıdır. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Ayaküstü tüketmek yenmemeli, kahvaltılarda hamur işleri yerine kahvaltılıklar tercih edilmeli. Kola-gazoz gibi asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, süt alınmalıdır. Çikolata yerine meyve veya haftada 1 -2 defayı geçmemek kaydıyla sütlü tatlı tüketilmelidir. Öğle ve gece öğünlerinde unlu mamuller yerine salata ve meyve daha fazla yenilebilir. Özellikle bu dönemde su, süt, peynir, yoğurt, meyve ve sebze gibi ürün toplulukları bol bol tüketilmelidir. Ve bu dönemde mutlaka fiziksel egzersizler yapılmalıdır” diye konuştu.

]]>