Enerji içecekleri diş düşmanı

Spor yapanların yanında özellikle gençler tarafından da büyük rağbet gören enerji içecekleri, dikkat edilmediğinde diş çürüklerine hatta dişlerde kayıplara sebebiyet olabiliyor.

Son zamanlar da yapılan araştırmalara göre egzersiz içeceklerin uzun süre tüketilmesinin diş minelerinde erozyona sebebiyet olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı, bunu önlemenin en kolay yolunun ise pipet kullanmak olduğunu söyledi.

Asit erozyonunun ilk belirtileri arasında diş hassasiyetinin olduğunu kaydeden Kazandı, “Sıcak, soğuk içecek ve yiyecek yerken diş ağrısının hissedilmesi ilk belirtidir” dedi.

Asidin diş minesini aşındırmaya başladığında ise dişlerin yüzeyinin yuvarlandığını, parlak, cilalı ve hafifçe sararmış bir görünüme büründüğünü bildiren Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı, şunları söyledi:

“Sonraki aşamalarda, dişlerde sarı lekeler, şeffaflık, aşırı hassasiyet, diş uçlarında çatlaklar ve diş yüzeyinde de küçük çukurlar görülebilir. Spor içecek tükettikten hemen sonra dişlerin fırçalanması, dişlerin yüzeyini asitle fırçalamak gibidir. Bu sebeple asitli içecekler tüketildikten yarım saat sonra dişler fırçalanmalıdır.”

Pipet kullanmayı ihmal etmeyin

Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı, Genel olarak asitli içeceklerin dişlerde erozyona sebebiyet olduğu bilinmektedir. Bunun engellemenin ise çok kolay bir yolu var; pipet kullanmak…

Dişlerimizde çürük, hassasiyet hatta diş kayıplarına bile sebebiyet olabilecek asit erozyonunu engellemek açısından pipet kullanımının gerekli olduğunu belirten Kazandı, bu sayede dişlerimizi koruyup, dilediğimiz asitli içeceği tüketebileceğimizi belirtiyor.

]]>