Emzirme sorunları nelerdir?

Doğum yapmış olan bir annenin bebeğini emzirmesi kadar doğkırmızı bir şey yoktur. Ama çoğu zaman bu durum sıkıntılarla doludur. Hem bebek hem de anne sağlığı açısından emzirmenin önemi büyüktür. Süt birikiminin başlaması, beraberinde bazı sorunları da getirir. Süt dolaşımının kolaylaşması açısından uzmanlar, emzirmeden önce ılık, nemli kompres yapılması ve yine ılık bir duş alınmasını öneriyor.

 

 

Emzirme Sorunları

Sarılık

Anne sütüne bağlı olarak ortaya çıkan sarılık sorunu bebeklerin %2′sinde meydana gelir. Bu sorunun nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Sarılık birkaç hafta sürebilir. Bu sorunun bebeğe hiç bir zararı bulunmaz ve kendiliğinden geçer. Anne panik yapmamalı ve bebeğini emzirmeye devam etmelidir.

Sütün yetersiz olması

Sık emziren, emzirmeye geç başlayan, emzirmekten hoşlanmayan, bebeği doğru pozisyonda emzirmeyi beceremeyen, stresli ve kaygılı annelerde bu soruna sıkça rastlanır. Sütü gerekli gelmeyen annelerin uzman bir doktora başvurarak ek mamaya geçmesi önerilir.

Anne sütünün fazla olması

Meme başını tutmakta zorlanan bebek düzgün bir emme gerçekleştiremez. Bu sorun annenin memesinde ağrıya yol açar ve anne emzirmeyi yarıda keser. Emmeyi kesen anne, bebeğin emmesini önlediği açısından emilemeyen süt annede sıkıntı yaratır ve anne sütünü sağmak zorunda kalır. Sağılan süt düzgün saklanırsa bebeğe içirilebilir.

Süt kanallarının tıkanması

Emmekte zorlanan bebeklerde veya annenin bebeği geç emzirmesinden kaynaklanan bir diğer sorundur. Süt kanallarında süt birikimin fazlalaşması bu kanalların tıkanmasına sebebiyet olur. Bu sebeple memede sağlık sorunları meydana gelir. Süt kanallarının tıkanmaması açısından doğumdan hemen sonra bebekler ölçülü emzirilmelidir.

Meme başının çökük olması

Meme başında yaşanan bu tür sorunlar bebeğin emmesini zorlaştırır. Bebek ölçülü ememez ve annenin sütü kesilebilir. Yada emilemeyen sütün, süt kanallarında birikmesi kanalların tıkanmasına sebebiyet olur. Meme başı anne tarafından iyice sıkılmalı ve bebeğin emmesi kolaylaştırılmalıdır.

Meme ucunun uzun olması

Meme ucunun çökük olması sorun yarattığı gibi aşırı büyük olan meme uçları da emmede sorun yaratır. Meme başı bebeğin ağzını iyice doldurduğu açısından bebek yalnızca meme başını emer. Bu yapıda diğer sorunlar gibi bebeğin emmede yetersiz kalmasını, sütün kesilmesini ve tıkanıklarının meydana gelmesini sağlar.

Meme başı çatlakları

Meme başında yanlış emzirme yöntemlerinden dolayı çatlamalar meydana gelir. Bu sorun annenin en sıkıntı çektiği durumlardan biridir. Bazı annelerde çatlamalardan dolayı kanamalar meydana gelir ve bu kanamalar süte karışır. Meme ucu çatlaklarını önlemek açısından uzman bir doktora başvurulmalı ve bebeğe zararsız kremler kullanılmalıdır.

Mastit

Ateş, halsizlik, titreme gibi belirtilerle ortaya çıkan mastis sorunu memede kızarıklık, şişlik, ağrı ve hassasiyete sebebiyet olur. Bebek emziren annelerin %5′inde meydana gelen bu sorunda memeden iltihap gelmiyorsa bebek emzirilebilir. Mastitten kurtulmak açısından sürekli emzirilmeli, elle boşaltma yapılmalı ve antibiyotik tedavisine başlanılmalıdır.

]]>