Emzirme pozisyonları

Anne olan her kadın çok iyi bilir ki, bebek emzirmek dünyanın en güzel duygusudur. Bu duyguyu ilk tadan anneler, bebeklerini nasıl emzireceklerini pek bilemezler. Bebeğin rahatlığı açısından emzirme tekniği çok önemlidir. Taze anneler açısından bebek emzirme pozisyonlarından bahsediyoruz.

Bebek emzirme pozisyonları arasından en kolay ve en uygun olanı, annenin otururken bebeği kollarının almasıdır. Emzirme esnasında mutlaka sırtınızı dayayın. Emzirirken sırtı dayamak, sırt kaslarının dinlenmesini sağlar. Çünkü emzirme esnasında sırt kaslarının yorulduğu açısından ağrıya sebep olabilirler.

Oturma pozisyonunda bebeğinizi emzirirken, mutlaka ayaklarınızın altına bir tabure alın. Bu da karın kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebeği yatarak emzirme esnasında çoğu anneler bebeklerini yanına koyarak emzirirler. Bu pozisyonda iken, anneler göğüslerini bebeklerine doğru götürürler. Bu yanlış bir işlemdir. Göğsünüzü bebeğe götürmek yerine bebeğinizi kendinize doğru getirin. Kolunuz ile bebeğinizi destekleyerek, bebeğinizin alt dudağının meme ucunun altına gelmesine dikkat edin. Bebeğin çenesi ise göğse değmeli ve kafası da göğse doğru dönük olmalıdır. Bu pozisyon anne ile bebeğin doğru temasını sağlayacaktır. Bebeğinizi her defasında farklı bir pozisyonda emzirin.

]]>