Emzirme meme kanseri riskini azaltıyor

Uzmanlar, emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu belirterek, emzirme işleminin kanserin önlenmesinde önemli bir faktör olduğunu vurguluyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMUSUVAM) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirterek, “Emzirme süresinin uzun olması kanserin önlenmesinde önemli bir faktördür” görüşünü bildirdi.

Prof. Dr. Erzurumlu yaptığı açıklamada, kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu hatırlattı. Meme kanserinin de hormonsal kaynaklı bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erzurumlu, meme kanserinin kesin bir nedeni olmamakla birlikte en önemli etkenin genetik faktörler olduğunu ifade etti.

Hastalığın günümüzde hormonsal kökenli bir hastalık olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Erzurumlu, tedavi açısından da erken tanının önemine işaret etti.

Meme kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erkan tanının hastalığın tedavisi açısından önemli olduğunun bilindiğini, lakin meme kanserinde bu durumun daha belirleyici olduğunu ifade yapan Erzurumlu, bütün kanserlerin cerrahi tedavisinde olduğu gibi meme kanserlerinde de temel amacın tümörlü dokunun temizlenmesi olduğunu vurguladı.

Emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirten Prof. Dr. Erzurumlu, şunları kaydetti.

“Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara göre daha az olduğu biliniyor. Emzirme kanser yapan hormonları azaltarak yenilenme sağlar. Emziren kadınlarda östrojen aktivitesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir yansır. Benzer nedenlerle emzirme süresinin uzun olması kanserin önlenmesinde önemli bir faktördür.”

Meme kanseri tedavisinin bir kaç farklı aşamaları olduğunu da belirten Erzurumlu, cerrahi tedavi ile lokal hastalığın ortadan kaldırılırken, ışın tedavisi ile hastalığın lokal meme bölgesi tekrarının önlenebileceğini ifade etti.

Memenin estetik açıdan kadınlar açısından önemini ve vurgulayan Prof. Dr. Erzurumlu, “Kanserli memelerde memenin mümkün olduğu kadar yerinde bırakılması, şekil bozukluğunun önlenmesi, zorunlu olarak memenin tamamının alınması durumunda ise estetik girişimlerle görünümün düzeltilmesi esastır” dedi.

Prof. Dr. Erzurumlu meme kanserinin daima 20 ile 40′lı yaşlarda yaygın olarak görüldüğünü de ifade etti.

]]>