Emzirilmeyen bebekte kansızlık tehlikesi

Bebeklerin eksik anne sütü alması ve demir bakımından zayıf gıdalarla beslenmesi, kansızlığa sebebiyet oluyor. Uzmanlara göre bebek her ağladığında annenin onu emzirmesi gerekiyor

Bebeklerdeki kansızlığın temel sebebinin bebeğin anne sütü almaması ve demirden eksik gıdalarla beslenmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kansızlığın belirtisi olarak süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtiler görülebildiğini söylüyor.

Daha büyük çocuklarda ise kansızlık belirtilerinin yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi yakınmalar olduğunu belirten uzmanlar, bu belirtilere dikkat edilmesi ve çocuğun bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Uzmanlar, annelerin bebeğin her ağlamasında emzirmelerini öneri ediyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, anne ve anne adaylarına verilen eğitim seminerlerinde taze doğan bebek açısından en ideal besinin, anne sütü olduğunu, çocuğun anne sütü ile beslenmesinin adetsız yararları olduğunu anlatıyor.

Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin önceleri az ölçüde gelen sütünün, bebeğin emme uyarısı ile kısa zamanda artacağını anlatan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri; “Bebeğinizi emzirirken utanmayın ve sıkılmayın. Kendinizi kolay bırakarak, yalnızca bebeğinizle bütünleşerek emzirin. Bebeğinizin en mutlu olacağı yer anne kucağıdır. Şüphesiz, yavrusunu bağrına basıp emzirmek de anne açısından büyük mutluluk ve gurur verici bir olaydır.” dedi.

Yeni doğan bebek açısından en ideal besinin anne sütü olduğunu vurgulayan yetkililer, şu bilgileri verdi:

“Anne sütü en doğkırmızı ve en taze besindir. Anne sütü her zaman temizdir ve mikropsuzdur.

Anne sütü taze doğan bebeği hastalıklara karşı korur. Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Anne sütü daima hazırdır, ekonomiktir. Anne sütü bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.

Doğumdan sonra ilk birkaç günde gelen koyu ağız sütü bebeğe mutlaka verilmelidir. Anne emzirmeyi bilse de bazı uyarılarda bulunmak yerinde olur. İlk birkaç gün anne sütü gelmiyor diye hemen mama biberonunu bebeğe vermeyiniz.

Bebeği her ağladıkça emziriniz. Sık sık emzirme, arzuyla emzirme, meme bezlerini uyararak süt yapımını arttırır. Bebek emzirirken dik tutulmalıdır. Yatar yapıda emzirme, bebeğin genzine süt kaçırır ve fazla gaz yutmasına sebebiyet olur.

Emzirmede yalnızca meme başını değil, meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması sağlanmalı ve çocuğun annesi memeyi alttan desteklemelidir. Emzirme işleminden sonra bebeğin gazını çıkartınız. İlk 6 aylık dönemde anne sütü gerekli olduğu yani bebek gerekli kilo aldığı sürece bebeğe hiçbir ek mama vermeyiniz.”

]]>