Emziren anneler daha çabuk zayıflıyor

Emzirmenin anneler açısından kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisi olduğunu söyleyen uzmanlar, emzirme yalnızca zayıflamayı değil, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini de sağladığını belirtiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, emziren annelerin hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı verebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Örs, yaptığı açıklamada anne sütünün koruyucu bağışıklık maddeleri, enzimler ve hormonlar ile bebekler açısından eşsiz bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.

Doğduktan sonra alacağı birkaç damla sütün bebeğin ilk aşısı olduğunu vurgulayan Örs, “Bebek dünyaya gözlerini açarken anne sütü sayesinde hastalıklara karşı önemli bir savunma gücü kazanıyor. Anne sütü ishalli sağlık sorunları, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, şeker ve astım gibi hastalıklara karşı koruyor. Anne sütüyle beslenen çocuk, daha az hastalanıyor” dedi.

Emzirme anneyi ve bebeğini koruyor

Emzirmenin yalnızca bebek açısından değil, anne açısından de pek çok avantajlarının bulunduğunu anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları verebilmek açısından normalin üstünde çaba sarf ediyor. Bebeğini emziren anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı bir biçimde verebiliyor. Bu yöntem kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisidir. Ayrıca emzirme, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. . Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri daha az görülüyor; daha az idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorlar, tip 2 şeker hastalığı riski de azalıyor. Emziren annelerin psikolojik durumu daha iyi oluyor, doğum sonrası depresyon gibi problemler daha az görülüyor.”

Afrikalı bebeğe Avrupalı süt anne daha yararlı değil

Nedeni çok iyi bilinmemesine rağmen emziren anne ile bebeğinin daha mutlu olduğunu belirten Örs, bebekle anne arasındaki sevgi bağının güçlendiğini, emziren annenin bebeğini sahiplenme duygusunun çok daha güçlü olduğunu söyledi.

Bebeğini emzirmeyen annenin mama hazırlamak açısından çok daha fazla zaman harcayacak geceleri uykusunun daha fazla bölündüğünü vurgulayan Örs, sözlerine şöyle devam etti:

“Emzirme anne açısından çok daha pratik, her zaman hazır ve bedava. Çalışan anneler gece emzirmelerine daha fazla ağırlık vererek emzirme döneminin daha uzun sürmesini sağlayabilir, çalıştıkları açısından gündüz emziremezlerse sağma yöntemi elde ettikleri sütle bebeklerini besleyebilirler. Her bebek açısından en iyi anne sütü kendi annesinin sütüdür.

Afrika’da doğan bir bebeğe gelişmiş ülkelerde yaşayan bir annenin sütü daha yararlı değil, çünkü anne sütü bebek açısından annenin o zamana kadar kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeriyor. Dolayısıyla bebek açısından en koruyucu süt kendi annesinin sütüdür.”

Örs, emziren annenin özel bir beslenme programına girmesine gerek olmadığını, anne sütü alan bebeğin özellikle ilk altı ayda suya bile ihtiyaç duymayacağını sözlerine ekledi.

]]>