Emziren anne nasıl beslenmeli?

Doğum sonrası annelerin bebeklerini en az 6 ay kadar emzirmeleri gerektiğini vurgulayan uzman hekimler, bazı annelerin sütünün azlığından dolayı bebeklerini emzirmeye zorunlu olarak son vermelerini önlemek amacıyla emziren annelere beslenme konusunda bir takım önerilerde bulundular. Günümüz annelerinin birçoğu süt azlığından şikayet ettiği açısından, uzman hekimler bu sorunun önüne geçilmesinde beslenmenin önemini vurgulamanın yanı sıra, stresten uzak durulması gerektiğinin de altını çizmekteler. Üstelik bebek emmiyor diye onu memeden kesmemeli ısrarlı bir biçimde ve sabır içinde bebeği emzirmeye devam ettirmek gerekir.

emziren-annelere-beslenme-onerileri

Emziren annelere beslenme önerileri

Emziren annelerin hem bebeklerine yetecek kadar sütünün olması hem de sütlerinin sağlıklı olması açısından beslenmelerine oldukça özen göstermeleri gerekir. Stresten uzak durmak, bol bol su içmek ve doğru emzirme tekniklerini öğrenerek, gerekli beslenmeye dikkat ederseniz hem sütünüz bol olacak hem de bebeğiniz anne sütünden gerektiği gibi beslenip sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

Emziren anneler günde 3 litre sıvı almaya dikkat etmeli ve bu sıvısalnın büyük bir çoğunluğu su olmasına dikkat ederek ıhlamur, ısırgan otu ve rezene çayı, az şekerli veya şekersiz komposto suları, taze meyve suları, limonata ve süt içilebilir. Yoğurt, peynir ve süt gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar beslenmede yer almalıdır. Protein ihtiyacı açısından ise her gün et, tavuk, balık tüketilmeli, barbunya, nohut, kuru fasulye ve yumurtada beslenme içinde mutlak suretle yer almalıdır.

Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan taze sebze ve meyvelerde emziren annelerin düzenli bir biçimde tüketmesi gerekenlerdir. Ceviz, badem, üzüm, kayısı, erik, pestil gibi kuruyemiş ve meyveler, pekmez, sütlü ve meyveli tatlılar, tahıllı ekmek, pilav ve makarna emziren annelerin tüketmesi gerekenlerdir. Böylece bu gıdalar sayesinde karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve en önemlisi de kalsiyum ve demir ihtiyacı sağlanmış olur.

]]>