Elma bağırsak kanserinden koruyor

Uzmanlar, elmanın sağlıklı beslenmede sanılandan daha faydalı olup, bağırsak kanserine yakalanma riskini de azalttığını belirttiler. Bu sebeple uzmanlar, her öğünden sonra elma yenmesini öneri ediyorlar.

İçerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduran elmanın diğer faydaları şöyle sıralanıyor…

Zayıflamak açısından

Elmada yalnızca 50 kalori bulunuyor ve içinde olan petkinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak açısından mükemmel bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu açısından şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir biçimde etkiler.

Kabızlık açısından

Yemekten önce yenen bir elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler.

Bağışıklık açısından

Elmadaki C vitamini vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir. Bunun sonucu olarak soğuk algınlığı virüsleri vücuda giremezler.

Dişler açısından

Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamaktan daha iyi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası çok iyi bir biçimde temizlenir.

Kolesterol açısından

Elmadaki petkin maddesi, zararlı kolesterolü (LDL) düşürür; atardamarları koruyan faydalı kolesterolü (HDL) yükseltir.

Kalp açısından

Elmadaki etkili maddelere taze keşfedilen ‘Phenylalanin’ de eklendi. Bu madde, vücutta olan ve kalbin çalışmasında destek olan Q enzimini faaliyete geçirir.

Demir eksikliği

Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi biçimde alınır. Elmada her ikisi de vardır.

]]>