Efor testi nasıl yapılır?

Efor testi, kardiyolog doktor ve teknisyen tarafından uygulanan genel tarama testlerinden birisi olup, kalp hastalarının egzersizde başarılı olup olmadığının anlaşılması açısından uygulanan ve kalbin genel durumu hakkında bilgi veren bir testtir. Efor testinin riskli olması kalp hastalarının test esnasında bir hayli korkmasına sebebiyet olur. Hekimlerin risk açısından gerekli önlemleri almış olması son derece mühimdir.

Efor testine hazırlık, efor testi öncesi

Efor testinin yapılması açısından hastaların 3 saat hiç bir şey tüketmemiş olmaları gerekir.  Kullanılan ilaçların test günü alınıp alınmaması doktora sorulmalıdır. Hasta tarafından getirilen, egzersiz açısından uygun ayakkabı ve kıyafetler giyilir. Hastanın göğsüne elektrotlar yerleştirilir, elektrotların yerleştirildiği bölgede çok hafif kızarıklar yada sızı meydana gelebilir.

Efor testi nasıl yapılır ?

Egzersize başlamadan önce hastanın EKG ve kan basıncı miktarlür. Hasta yürüme bandına çıkar; yürürken, koşarken yada bisikletin pedalını çevirirken EKG ve kan basıncı miktarmü devam eder. Hasta yürüme bandı üstünde tüm bunları yaparken kalbin elektriksel aktivitesi kayıt edilir ve bilgisayarda analiz edilir. Testin en büyük avantajı, EKG’de ortaya çıkmayan sorunların görülmesidir. Efor testinde artan iş gücüne karşı kalbin nasıl bir tepki verdiği gözlenir. Hedeflenen kalp hızına ulaşana kadar yada hasta devam edemeyeceğini söylediği ana kadar test devam eder.

Yürüme bandının hızı uzman hekim veya teknisyen tarafından belirli aralıklarla arttırılır. Test esnasında hastalarda geçici göğüs ağrıları, nefes daralmaları, çarpıntı veya baş dönmesi görülmektedir. Eğer ki hastada ciddi bir rahatsızlık gözlenirse teste son verilir.

Efor testi sebebiyet yapılır?

Kalp hastalarının kapasitelerine göre egzersiz programlarının düzenlenmesi, göğüste meydana gelen hastalıkların sebebinin öğrenilmesi, hastanın kullandığı ilaçların olumlu etki gösterip göstermediğinin anlaşılması yada daha önceden kalp krizi geçiren hastalarda meydana gelebilecek risklerin öğrenilmesi açısından yapılmaktadır.

Efor testi sonuçları: Efor testi esnasında hastada görülen göğüs ağrısı, kan basıncının düşmesi yada EKG değişiklikleriin sebebi, kalp tıkanıklığı olduğu düşünülmektedir.

]]>