Düzensiz sayı nedenleri

Düzensiz sayı kanaması gören her kadın muhakkak uzman bir doktora başvurmalı ve sorunun kaynağı belirlenerek bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Kadın doğum uzmanları düzensiz sayı nedenini tespit ederek uygun tedavi yöntemini uygulayacak ve sizleri bu konuda bilgilendirecektir. Biz ise, bu makalemizde sayı düzensizliğine sebebiyet olan etkenleri sizlerle paylaşacağız.

Anormal bir sorun olan düzensiz sayı kanaması, her kadında aynı biçimde meydana gelmemekte ve yaşa bağlı olarak sebeplerde değişmektedir. 28 günde bir görülmesi gereken sayı kanaması, ya daha geç yada daha erken bir zamanda meydana geliyorsa, düzensiz kabul edilmektedir. 21 günden önce ve 35 günden sonra görülen sayı kanamaları düzensiz kanamaya girer.

Adet düzenliğinin nedenleri

Eğer sayı kanaması sürekli erken oluyorsa, hormon dengesizliğinden şüphe edilmektedir. Sık aralıklarla olan erken sayı kanaması stres, egzersiz ve günlük yaşamdaki ani değişkenliklerden meydana gelmektedir. Ayrıca, aşırı sigara ve kahve tüketimi de adetin erken görülmesine sebep olur. Bu sorun tedavi edilmezse kısırlığa yol açabilir.

Geciken sayı kanaması düzenli bir cinsel hayatı olan ve cinsel ilişki sırasında korunmayan kadınlarda gebeliğin göstergesidir. Ama sorun sürekli devam ediyor ve gebelik söz konusu değilse stres, seyahat etme, mevsim değişiklikleri, ruhsal sorunlar sayı gecikmelerine sebebiyet olan etkenlerdir. Ayrıca sayı gecikmesi kullanılan doğum kontrol ilaçlarının yan etkisi de olabilir. Kürtaj ve benzeri cerrahi işlemler gören kadınlarda da sayı gecikmesi meydana gelebileceği gibi, menopoz öncesinde de bu sorun yaşanır.

Poliskistik over sendromu, miyom ve yumurta kistleri de düzensiz sayı nedenleri arasındadır.

]]>