Düşünme stresi şişmanlatıyor

Kanada’da yapılan taze bir araştırma, fazla düşünmenin şişmanlatabileceğini ortaya koydu. Kanada’nın Quebec kentindeki Laval üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, düşünmenin yarattığı stres çok tüketmeye yol açıyor.

Araştırmada, 14 örencinin, kendilerine verilen 3 ödevi yerine getirdikten sonra gıda tüketimleri miktarldü.

Örencilerden ilk ödev olarak oturarak rahatlamaları istendi. İkinci ödevde bir metni okumaları ve sonra özetlemeleri istenen örencilerden son ödevlerinde bilgisayarda hafıza ve dikkat gerektiren testleri yapmaları istendi.

45 dakika süren her faaliyetten sonra örenciler aleni büfeye çağrı edildi.

Zihinsel faaliyetlerde daha az enerji harcanmasına rağmen yapılan miktarmlerde örencilerin, okuma ve özet çıkarmadan sonra 203′ten fazla, bilgisayar testlerinden sonra da 253′ten fazla kalori aldıkları tespit edildi. Oturarak rahatlama ödevindeki kalori tüketiminin ise diğerlerine göre az olduğu belirlendi.

Ödevlerden önce ve sonra ve ödev sırasında örencilerden alınan kan örnekleri de, zihinsel çalınmanın glikoz ve insülin seviyelerinde büyük dalgalanmalara yol açtığını ortaya koydu.

Araştırmanın başyazarlarından Jean-Philippe Chaput, bu dalgalanmaların zihinsel çalışma stresinin ya da glikoz yakma sırasındaki biyolojik adaptasyonun sonucu olabileceğini belirtti. Chaput, vücudun bu dalgalanmalara, beynin kullandığı tek yakıt olan glikoz dengesini yeniden sağlamak amacıyla acıkmakla tepki verdiğini kaydetti.

]]>