Düşükten sonra gebe kalma

Düşükten sonra tekrar gebe kalmak isteyen kadınlar açısından uzmanlar çabuk etmemeyi öneriyor. Düşük yapan kadınların psikolojinde de bir bozukluk meydana gelebileceği açısından doğru zamanı beklemekte fayda var. Sabırlı olup kendinizi hazır hissettiğiniz zaman tekrar hamile kalmak açısından çalışmalara başlamalısınız.

Hamile kalıp düşük yapan kadınların tekrar hamile kalması ilk sayı kanamasından sonra mümkün haldedir. Düşükten sonraki ilk sayı kanamasını beklemeden tekrar denemek gebe kalmak açısından düşük bir ihtimaldir. Bu kişiyi hem sıkıntıya hem de olumsuz sonuçlara götürür. Düşük sonrası kanaması devam eden kadınların enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu açısından uzmanlar bu dönem içinde gebe kalmayı denemeyi önermiyorlar.

Düşükten sonra gebeliği kolaylaştırmak açısından bir yöntem var mı? sorusuna Doktor Alper Mumcu şöyle cevap verdi: ” Hem evet hemde hayır. Hayır, çünkü düşüklerin önemli bir kısmında ne yazık ki yapabilecek hiç bir şey yoktur. Evet, çünkü alacağınız basit önlem ve genel sağlığınıza göstereceğiniz özen, başarlı bir gebeliğin en önemli anahtarıdır”

Düşük yapan her kadında yıkımlar söz konusudur. Kendinizi iyi hissetmeyene kadar tekrar denemenin hiç bir anlamı yok. Zaman içinde düşük psikolojisinden kurtulurak tekrar hamile kalabileceksiniz.

]]>