Domatesdeki likopen prostat kanserini engelliyor

Domatese kırmızı rengini veren içindeki ‘likopen’ maddesinin erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerektiği bildirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Gör, domatesin, birçok hastalığın yanı sıra erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğunu söyledi.

Prostat kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında geldiğine ifade yapan Prof. Dr. Gök, şöyle devam etti: “Prostat büyümesi 50 yaş civarı erkeklerin yüzde 30′unda, 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50′sinde, 80 ve daha yukarı yaşlardaki erkeklerin ise yüzde 90′ında görülebilir. Büyüyen ve uzun süre tedavi edilmeyen prostat, idrar birikmesi, idrar yolu iltihabı, gözle görülür biçimde idrardan kan gelmesi ve seyrek de olsa böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Domatesin içerisinde olan ‘likopen’ denilen madde, prostat kanserinin oluşumu engelleyebiliyor. 50 yaşının üzerinde olan erkekler, her gün en az 3-4 tane domates yemeli. Domatese kırmızı rengini veren ‘likopen’ adlı antioksidan maddenin tek başına kansere karşı koruyucu etkisi fazla değil. Sebzenin bütün olarak yenmesi gerekiyor.”

Domatesin, prostat kanserine karşı etkisinin daha önce Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu belirlendiğini ifade yapan Prof. Dr. Gör, “Domatese kırmızı rengini veren içindeki ‘likopen’in, çeşitli kanser risklerini önlediği ve hastalıklarna karşı vücudun direncini artırdığı belirlendi. Domatesin içindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu.” açıklamasında bulundu.

]]>