Dolgu nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı dişlerimiz zarar görmekte ve görevlerini yerine getirememekteler. Hem görevini yapamamaktan hem de uğramış olduğu şekil bozukluğundan dolayı dişlere dolgu yöntemi uygulanır. Amaç, dişin kaybetmiş olduğu fonksiyonlarını geri kazandırmak ve kişiye daha kolay kullanabileceği bir diş sağlamaktır. İşte bu sebeple dişe uygulanan yöntemlere dolgu denmektedir.

Diş hekimleri çürüyen ve içi oyulan dişlerin içini bazı dolgu maddeleri ile doldurdukları açısından bu yönteme dolgu adı verilmiştir. Dişe normal bir görünüm kazandırmak ve eski işlevini yerine getirmesini sağlayacak olan diş dolgu uygulamasında öncelikle diş çürükleri temizlenir. Çürüyen diş dokusunun yok edilmesinin ardından o bölge temizlenerek dolgu malzemeleri ile doldurulmaktadır. Böylece çürüğün ilerlemesine yönelik önlem alınmış olunur. Ardından porselen, altın, kompoze reçine ve amalgam dolgu maddelerinden biri tercih edilerek uygulanır.

En iyi diş dolgusu hangisidir ?

Diş dolgusunda tercih edilen maddelerin çeşitli olmasının sebebi, her insanda kullanılacak olan dolgu maddesinin farklı olmasıdır. Çünkü kişinin diş yapısına göre dolgu türü seçilir. Bu seçimde çürükler, çürüğün yayıldığı bölgenin büyüklüğü, kişinin maddelere olan hassasiyeti, dişin bulunduğu bölge ve maliyet önemli rol oynar. Bu dolgu malzemeleri arasında en pahalısı kaçınılmaz altındır.

Dolgu nasıl yapılır ?

Öncelikle diş dokusunda çürükler temizlenir. Temizlenen boşlukta bakterilerin yayılmasını önlemek ve yeniden çürük oluşumunun önüne geçmek açısından dolgu malzemesi kullanılır. Dolgu maddelerinden biri tercih edilerek dolgu işlemi tamamlanır. Bu işlemler uzman diş hekimleri tarafından hastane ortamında yada hekimlerin özel muayenehanelerinde yapılmalıdır.

]]>