Doğum sonrası testis iltihabına dikkat

Erkek çocuklarında dikkat edilmesi gereken noktalara işaret eden uzmanlar, inmemiş testisin toplumumuzda sık görülen, doğumsal bir anomali olduğunu ve görülme sıklığının doğum haftası ve doğum ağırlığı ile ilişkili olduğunu bildirdi.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, “Bin 500 gram ve altında doğan erkek çocuklarda görülme sıklığı yüzde 60-70′leri bulur. İnmemiş testisin tespiti son derece basit olup, ebeveynler tarafından bebeğin testisinin kontrolü sırasında şüphelenilen her yapıda mutlaka doktora başvurulmalıdır” dedi.

Özellikle testisin torbalarda hiç olmaması durumlarında mutlaka operasyon gerektiğine işaret eden Op. Dr. Özgün, “Operasyon zamanı çeşitli merkezlerde farklılık göstermekle birlikte, 12 ile 18 aylık dönem arasında yapılması önerilmektedir” diye konuştu.

Orşit yani testis iltihabının da ilerleyen dönemde kısırlığa aday olabileceğini kaydeden Op. Dr. Özgün şunları söyledi:
“Bu sebeple son derece hassas davranılmalıdır ve mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. Yumurtalıkta şişme, hassasiyet ve ateş yükselmesi daima orşiti hatırlatır bu bulguların tespitinde derhal doktora başvurulmalıdır.

Masum gözüken kabakulak enfeksiyonunun testisleri etkilemesi nadir de olsa beklenir. Etkilendiğinde de özellikle sperm adetsı, hareketi ve şekli bozulabilir, bu da ilerleyen dönemde çocuğun kısırlığa aday olmasına sebebiyet olur.

Eskiden sık rastlanan bu hastalık kullanılan aşı sonucunda artık eskisi kadar sık rastlanılmamaktadır. Kabakulak aşısı mümkünse yaptırılmalıdır. Orşitin diğer nedenleri daima, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da (zührevi) dâhil olmak üzere bakteriyeldir. Özellik cinsellikle taze tanışan gençlerin iyi sorgulanması ve cinsel eğitim verilerek cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebebiyet verebilecek davranışlardan kaçınılması, orşitten korunmada etkili olacaktır.

Testisi etkileyen tıbbi durumlardan biriside hidrosel yani testisin su toplaması halidir. Orşite nazaran ateş ve hassasiyet olmaması nedeniyle, daima ihmal edilir. Hidrosel halinde de mutlaka doktora başvurulmalıdır zira sperm yapımını bozabilir.

Bir diğer ihmal edilen husus; testise alınan darbelerdir. Bu konu ihmal edilmemelidir, testis dokusunun harabiyeti ve ilerleyen dönemde sperm yapımını etkileyen durumlar söz konusu olabilir.”

]]>