Doğum sonrası karın sarkması nasıl geçer?

Anne olmak her kadının en büyük arzularından biri olduğu gibi, pek çok keyifli yanı bulunmakta ve en neşeli anlar ise dokuz aylık bir dönemden sonra bebeğin kucağa alınması, eve taze bir neşe kaynağı gelmesi ve özellikle de taze evli çiftlerin evindeki sessizliğin yerini neşeli bir sesin almasıdır. Ancak bu keyifli anların yanı sıra bazı annelerin doğum sonrası yaşadıkları bir takım mutsuzluklarda bulunmakta ve bunların başında ise doğum sonrası karın sarkması gelmektedir. Maalesef pek çok annenin yaşamış olduğu bu sıkıntı annelerin vücudunda hoş bir görünüm sağlamadığı açısından psikolojik sorunlara bile sebebiyet verebilecek niteliktedir. Peki doğum sonrası karın sarkmasının geçmesi açısından yapılabilecek nelerdir?

dogum-sonrasi-karin-sarkmalari

Doğum sonrası karın sarkmaları

Doğumdan sonra husule gelen karın sarkmasının sebebi, gebelikte karnı sertleştiren, gerilmesine yardım yapan ve iç organların vücut dışına itelenmesini engelleyen kasların zayıflamasıdır. Karın kaslarının zayıflamış olması yüzünden doğumdan sonra karnın toparlanamamasına ve eski haline dönememesine sebebiyet olmaktadır. Doğumdan sonra karın sarkmasını geçirmenin en doğkırmızı yolu ise egzersiz yapmaktır.

Doğum sonrası karın sarkmasının önlenmesi açısından düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve beslenmeye de çok dikkat edilmelidir. Karın egzersizleri zayıflamış olan karın kaslarının güçlenmesine ve karnın toparlanmasına olanak sağlar. Karın kaslarını güçlendirici egzersizler doğum sonrası karın sarkmasına en etkili çözüm yollarından birisidir.

Doğum sonrası karın sarkması tedavisi açısından karın germe estetik ameliyatı da bir seçimdir. Doğumdan 3 ay sonra yapılması uygun olan karın germe estetik ameliyatından 6 ay sonra karnın normal haline dönmesini sağlar.

]]>