Doğum sonrası forma girme tüyoları

Gebelik süresince kilo alan her anne, doğum sonrası arta kalan fazla kilolarından bir an önce kurtulmak ister. Ancak uzmanlar, taze annelerin eski formlarına dönme sürecinde dikkatli olmaları gereken hususlar konusunda uyarılarda bulunuyor…

Diyet ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, güzelliklerine düşkün taze annelerin sorunlarından olan eski forma dönme konusunda merak edilen soruları cevaplandırdı…

Doğum sonrası kilo vermeye ne zaman başlanmalı?

Doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı aslında gebelik süresince alınan kiloyla ilgilidir. Gebelik döneminde fazla kilo almamış bir anne, süt verme döneminde aşın zayıflayabilir ve gerekli sütü olmayabilir. Gebelik dönemini 9-12 kg alarak normal tamamlamış bir anne ise, ilk 6 ayın sonunda en geç 1 yılda sağlıklı beslenme ve etkin süt verme sonunda eski kilosuna kavuşabilir. Ancak gebelik döneminde 18-30′kg gibi aşırı kilo almış annelerin eski kilolarına dönmeleri daha uzun zaman alacaktır.

Kilo verirken nelere dikkat edilmeli?

Anne sütü doğadaki en değerli besindir. İlk 6 ay süresince bebeği her ağladığında emzirmek ve ona anne sütünden başka besin vermemek, etkin süt verme şeklidir. Anne sütünün verimi bebek açısından çok önemlidir. Sadece anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olur ve bu sayede birçok hastalığa karşı korunurlar. Anne sırf kilo vermek uğruna sütünü tehlikeye atmamalıdır.

Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6-7 çay bardağı, yani 600-700 ml süt salgılanır. Bunun açısından harcanan kalori ise, her gün açısından 500-700 kalori Civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken sağlıklı beslenen ve gerekli sıvı alan anne, lakin doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımıyla bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Benim önerim, annenin bir beslenme ve diyet uzmanıyla görüşmesi, randevuya gitmeden önce ise bir hafta boyunca yediklerini ve süt verdiği zamanları kaydetmesidir. Çünkü süt verimi ve beslenme ilişkisi çok önemlidir.

Kilo vermede sihirli bir formül var mı?

Emzirme döneminde kilo vermenin sihirli yolu, gebelik döneminde aşırı kilo almamak ve bunun açısından de hamilelikten itibaren beslenme uzmanıyla düzenli görüşmektir. Çünkü annenin sağlığı da en az bebeğin sağlığı kadar önemlidir. Annenin demir ve kalsiyum depolan tüm hayatı açısından çok değerlidir. Bu sebeple, gebelikte aşırı kilo alınıp, vücudun dengeleri bozulmadan hem anne hem de bebek sağlığı açısından en baştan planlama yapılmalıdır.

Kilo verilmesinde ağırlık verilmesi gereken gıdalar nelerdir? Kaçınılması gerekenler neler?

Hızlı kilo kaybı açısından yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler, özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme, annenin sürünü azaltır. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir ve yumurta anne açısından çok önemlidir.

Ayrıca her gün mutlaka et, tavuk veya balıktan biri tüketilmelidir. Bu gıdaları almayarak, vejetaryen türü beslenenlerin süt verimi iyi değildir. Günlük 3 litreden fazla su tüketmenin sütü artırıcı bir etkisi yoktur. Aynı biçimde, şekerli sıvı tüketimi de gereksizdir. Karbonhidrat ihtiyacını sekerli basit karbonhidrattan almak verine, tam tahıl ürünlerinden almak daha doğrudur.

Emzirme döneminde ayda kaç kilo vermek sağlıklı kabul edilebilir?

İlk 4 ayda aylık yarım-bir kg zayıflama normaldir. Anne çok şişmansa, ayda 2 kg kayıp da gözlenebilir. Ancak ayda 2 kg’ın üzerinde zayıflamak emziren anne açısından sakıncalıdır. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.

Sütü az olan anneler diyet yapabilir mi?

Sütü az olan annenin beslenmesi gözden geçirilmelidir. Mutlaka 5 ana besin grubundan tükettiğinden emin olunmalıdır. Az ve sık beslenmek, yani 3 saat arayla küçük öğünler hazırlamak süt verimini artırabilir. Her emzirme sonrası 250-300 ml sıvı alımı olmalıdır. Sütü az olan annenin, zayıflamak açısından bilinçsizce diyet yapması sütünü daha da azaltabilir. Bir beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde sağlıklı beslenmeye özen göstermek, süt veriminin artmasını sağlarken, kilo vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Kilo verirken çatlak veya sarkma oluşması nasıl önlenebilir?

Doktor izniyle masaj ve egzersiz uygulamaları faydalı olabilir. Ancak beslenme yoluyla, kilo verirken çatlak veya sarkma oluşmasını önlemenin bir yolu yoktur.

Kilo verme sürecinde vitamin veya mineral takviyesi gerekir mi?

Gebelik döneminde alınan multi vitamine devam edilebilir. Ancak anne özellikle demir yönünden takip edilmelidir. Bu konuda, 9 ay boyunca anneyi takip etmiş olan hekime danışılmalıdır.

Normal süreçte normal dönemiyle birlikle anne kilo kaybetmeye başlar. Sütün veriminin artması açısından aşırı yağlı ve şekerli yiyen, yanlış beslenen anneler ise tam aksine, emzirme döneminde de kilo alabiliyorlar. Hatta doğum sonrası kilolarının üzerine çıkan anneler dahi oluyor.

Hızlı kilo kaybı açısından yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler, özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme, annenin sütünü azaltır. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt yoğurt, peynir ve yumurta anne açısından çok önemlidir.

Bilinçsizce zayıflamaya çalışmak süt verimini düşürür

Bebeğini anne sütüyle besleyen annenin emzirme dönemi süresince vücut ağırlığındaki değişiklikler konusunda bilgilenmesi önemlidir. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Emziren annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, annenin sağlığını bozar, süt verimini düşürür.

Dolayısıyla bebeğin sağlığı da olumsuz yönde etkilenir, özellikle genç yaşta (19 yaşından önce) emzikli olan annelerin daha kendi büyümeleri tamamlanmadığından, yine ağır fiziksel koşullarda çalışan annelerin besin gereksinimleri fazla olduğundan, bu annelerin beslenmelerine ayrı bir özen göstermeleri gerekir.

Yetersiz ve dengesiz beslenen anne, artan enerji ve besin öğeleri gereksinimini diyetiyle karşılayamazsa, kendi besin depolarını kullanır. Bunun sonucunda annenin sağlığı giderek bozulabileceği gibi, süt salgısı da azalır. Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt salgısı açısından gerekli besinler annenin kendi gereksinmesine ek adetlmalıdır. Enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.

]]>