Doğru diş fırçalama teknikleri

Ağız sağlığını mühim derece etkileyen diş fırçalama, daha çocuk yaşlarda kazanılması ve rutin olarak da devam ettirilip alışkanlık haline gelmesi gereken bir davranıştır. Diş fırçalama tekniğiniz, diş fırçanız ve diş macununuz sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacak en önemli etkenlerdir. Çünkü dişleri gelişi güzel fırçalamak, yanlış diş macunu yada sağlıksız diş fırçası kullanmak ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atabilir. Peki doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır ?

 

Diş bakımına önem verilmesi gerektiğini üstüne basa basa anlatan uzmanlar, en önemli bakımın dişleri doğru fırçalama olduğunun da altını çizmekteler. Bunun açısından ilk seçim doğru fırça ve doğru diş macunudur.

 

Doğru diş fırçalama yöntemi

 

Kullanılan diş macunu florlu olmalıdır. (Ancak kişini ağız sağlığına göre de değişebilir.En doğru seçimi yapmak açısından hekime danışın.)
Kullandığınız diş fırçasını en fazla 5 ayda bir değiştirmelisiniz.
Yıpranmış diş fırçalarını kesinlikle kullanmamalısınız.
Diş fırçaları sağlıklı ve temiz yerde saklanmalı ve yanında başkasının diş fırçası bulunmamalıdır.
Diş fırçasının temizliğini sağlamak açısından anti bakteriyel sıvı veya alkol içermekte olan bir kapta çalkalayabilirsiniz.
Dişleri fırçalamaya başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız.
Fırçanın kılları yumuşak olmalıdır.Sert kıllar dişlere zarar verebilir.
Diş fırçanızı mümkün oldukça dik tutun.
Diş fırçasını kırk beş derecelik bir açı ile dişlerinize yakınlaştırarak enine doğru ileri geri hareketlerle fırçalamalısınız.
Birkaç dakika bu biçimde fırçaladıktan sonra yukarı aşağı fırçalayarak diş fırlamayı bitirin.
Ayrıca dişleri fırçalarken damak ve dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

 

]]>