Dişlerin düşmanı gıdalar

Tüketmiş olduğumu birçok yiyecek ve içeceklerin bazıları dişlerimizin sağlığını olumlu yönde etkilerken, bazıları da ne yazık ki, diş düşmanı olduğundan sağlıklı görünümdeki dişlerimizin sağlıksız olmasına sebebiyet vermekteler. Ağız ve diş sağlığı hekimleri dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması açısından çeşitli önerilerde bulunurken, aynı zamanda dişlerin sinsi düşmanı olan gıdaları da açıkladılar. Bu gıdaların tüketimini sınırlandırarak dişlerinizin sağlığını önemli miktarde koruyabilirsiniz.

Dişlerinizde sıcağa-soğuğa, tatlı veya ekşi gıdalara, diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir ağrı hissediyorsanız diş hassasiyetiniz var demektir.

Dişlerin sıcağa-soğuğa, tatlı veya ekşi gıdalara, diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir ağrı veren diş hassasiyeti, dikkate alınması gereken bir diş sağlığı problemi.

Dişlerde hassasiyetin en çok, (çürük ve eski dolgular dışında) dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklandığını belirten Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş hassasiyetine karşı diş fırçanızı doğru seçmenizi, pütürsüz diş macunu kullanmanızı, en önemlisi de asitli içecekleri mümkün olduğunca az yemeyi öneriyor.

Dişin en önemli tabakası olan ikinci tabakanın, mine ve kök yüzeyini kaplayan özel tabaka ile kaplandığını anlatan Dr. Kışlaoğlu, diş hassasiyetinin sebebi dişin sinirine mikron düzeyindeki kanalcıklar aracılığıyla iletildiği üzerinde durulduğunu kaydetti.

]]>