Dişlerin çürümesini engellemek açısından fluorid uygulamaları

Günümüzde diş hekimliği başta olmak üzere birçok farklı tıp dalında hastalık sonrası tedavi değilde, hastalık öncesinde sağlanacak olan önleyici tedavi önem kazanmıştır. Diş hekimliğinde de koruyucu hekimlik denilince akla dişlerin çürümesini engellemek gelirken, dişleri çürüğe karşı dirençli bir hale getirmek oldukça önemlidir.

Dişlerin çürümesini önlemek açısından Fluorid adlı madde kullanırken, bu madde içerisinde olan elementler dişlerin kuvvetlenmesinde oldukça önem taşımaktadır. Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri açısından dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri açısından gerekli fluorid almamış olurlar.

Bu durumlarda klinik profesyoneline tanışıp Topikal Fluorid uygulamaları yapılırken, profesyonel Topikal fluorid tatbiki yalnızca diş hekimleri tarafından uygulanılabilen bir yöntemidir.

Topikal fluorid uygulaması özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. Bu sayede gerekli ölçüde fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa lakin etkili olabilir.

]]>