Dişlerimizi ihmal ediyoruz

Uzmanlar, önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemine işaret ederek, Türkiye’de daima insanların dişi ağrıdığında diş hekimine başvurduklarını bunun da tedavi maliyetlerini artırdığını söylüyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Kurt, önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemine işaret ederek, Türkiye’de daima insanların dişi ağrıdıklarında diş hekimine başvurduklarını bunun da tedavi maliyetlerini artırdığını söyledi.

Kurt yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinde önleyici tedavinin yaygınlaştırılması halinde ciddi oranda tedavi masraflarının azalacağını vurguladı.

Türkiye’de insanların büyük bir kısmının dişçi koltuğuna oturmaktan çekindiklerini ve düzenli diş kontrolü yaptırmadıklarını belirten Kurt, dişi ağrımadığı, apse yapmadığı ya da ağız sağlığında bir problem yaşamadığı sürece insanların ağız ve diş kontrolü yaptırmadıklarını söyledi.

Şikâyetler başladığında ise uygulanacak tedavinin masraflarının da arttığını ifade eden Kurt, “İnsanlarımız düzenli diş kontrolü yaptırmadıkları açısından, öncesinde basit bir operasyonla önüne geçilebilecek sağlık sorunları bize büyüyerek geliyor. Bunun açısından de kullanılan malzeme ve harcanan mesai doğkırmızı olarak artıyor. Bunlar da ciddi masraflar oluşturuyor” dedi.

Diş tedavisinde istenilenin hastanın diş kaybı yaşamaması olduğunu ve diş hekimlerinin hastanın kendi sağlıklı dişlerini korumaya öncelik verdiklerini eden Kurt, son yıllarda doğkırmızı dişlere en iyi alternatifin implant tedavisi olduğunu anlattı.

İmplantın, bir nevi diş ekimi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kurt, çene kemiğine titanyumdan üretilen vida formunda implantın yerleştirildiğini bunun üzerine de protezin uygulandığını, çene kemiği erimediği sürece imlantların uzun süre kullanıldığını kaydetti.

İmplant tedavisinin pahalı bir tedavi olduğunu hatırlatan Kurt, ağız ve diş sağlığının korunması açısından düzenli diş fırçalama, ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

]]>