Dişleri sakızla koruyabilirsiniz

Bayramda tüketimi artan şeker, çikolata ve tatlı gibi gıdaların dişler üzerindeki olumsuz etkilerini sakız çiğnenerek azaltabilirsiniz.

Bayramlarda şeker, çikolata, lokum, baklava ve şekerleme tüketiminin arttığını belirten Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ülker, bilimsel araştırmaların diş çürüğü ile şeker tüketimi arasındaki ciddi bir ilişki saptandığını söyledi.

Diş çürüğü nedeniyle ağrıların oluştuğunu, daha ileri dönemlerde de diş kayıplarının yaşanabildiğini ifade eden Ülker, diş çürüğünün en sık rastlanılan kronik rahatsızlıklardan birisi olduğuna dikkati çekerek, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ya da gelişmemiş toplumlarda diş sağlığıyla ilgili ciddi problemler olduğunu vurguladı.

Bayramların diş çürüğüne dikkat çekmek açısından bir fırsat olduğunu dile getiren Ülker, ”Diş sağlığında ağız temizliği çok önemli. Ağız temizliğinin yeterince yapılmaması durumunda dişte çürükler oluşabilir. Tüketilen şekerin uzun süre diş üzerinde kalması halinde mikroorganizmalar bunları parçalayarak asit üretiyor ve bu asitler de mineden, dentine ilerleyerek dişte çürümeye sebebiyet oluyor” dedi.

Dişleri şekerin olumsuz etkilerinden korumak için…

Dişler üzerindeki olumsuz etkisinden kurtulabilmek açısından şekerin mümkün olduğu kadar çabuk, dişten uzaklaştırılması gerektiğine dikkati çeken Ülker, şunları kaydetti:

”Şekerin dişlerimiz üzerinde tutunma süresinin azaltılması açısından belki bazı önlemler olabilir. Mümkünse şeker yedikten sonra fırçalama uygun olacaktır. Dişlerimizin sabah-gece hatta mümkünse öğleyin fırçalanması, diş aralarının da diş ipliğiyle temizlenmesi şekerin olumsuz etkilerinden bizi koruyacaktır. Ama tabi misafirliğe gittiğimiz zaman bu durum kolay olmayabilir.

Bu gibi durumlarda en azından ağzımızı bir suyla çalkalamak faydalı olacaktır. Yine tükürük, diş üzerinde kalan şekerlerin ve gıdaların dişten uzaklaştırılmasında çok önemli bir etkendir. Tükürüğün dolaşımını ve kalitesini artırmak açısından sakız çiğnenebilir. Sakız çiğnerken tükürük akışı normalden daha fazla olur. Burada biz şekersiz sakızlarla ya da ksilitollü (yapay tatlandırıcılı) sakızlarla tükürük dolaşımını artırabilir ve dişlerimizi şekerin olumsuz etkilerinden koruyabiliriz.”

Ülker, şeker yedikten sonra daha sert şeyler tüketerek de şeker kalıntılarını dişten uzaklaştırmanın mümkün olabileceğini söyleyerek, ”Mesela daha az şekerli olan bir salatalık, havuç veya elma tüketmek faydalı olabilir. Aslında biz yemeklerden sonra peyniri de öneriyoruz. Peynirin içerisinde çürüğü engelleyecek maddeler var. Mümkünse yemekten sonra bir dilim peynir tüketmek dişlerin koruması açısından faydalı olacaktır” dedi.

]]>