Dişleri beyazlatmak açısından ne yapılmalı?

Ten renkleri gibi diş renkleri de insandan insana değişiklik gösterir. Dişlerdeki sararmaları meydana getiren birçok etken olur. Bunlardan en başı ise sigara çeker. İçtiğimiz su, çay, kahve gibi etkenler dişlerin doğkırmızı beyazlığını yok eder. Daha sonradan meydana gelen diş sararmaları gibi genetik ve doğuştan olan nedenlere de rastlanır. Annenin gebe iken kullandığı antibiyotikler gibi.

Diş beyazlatma yöntemleri

Dişlerinin beyazlamasını isteyen kişilerin önce bir diş hekimine başvurmaları gerekir. Diş hekimi tarafından yapılacak olan muayene ile dişlerdeki sorunlar tespit edilir. Diş beyazlatma işlemi ise bu sorunlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Dolgular, porselen kaplamalar, çürükler ve minedeki çatlaklar diş beyazlatma yöntemi ile renkleri değişmemektedir. Bu yüzden bu sorunlar diş beyazlatma yöntemi öncesi önemli bir kriterdir.

Evinizde kendi kendinize dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız size bir de evde diş beyazlatma yöntemi hakkında bilgiler verelim. Şifalı Bitkiler ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın önermiş olduğu diş beyazlatmanın doğkırmızı yolu ise şöyle;

Malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat,
yarım limonun suyu,
2 damla zeytinyağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri temiz bir kap içinde iyice karıştırın. Daha sonra diş fırçası bu diş beyazlatıcı kür içine batırılıp dişler fırçalanır. Böylece sonradan meydana gelen diş sararmaları bu yöntemle giderilir.

]]>