Dişlerdeki sigara lekeleri nasıl çıkar?

Tüketmiş olduğumu birçok yiyecek ve içecek dişlerde lekelenmeye yol açsa da, bilhassa da sigara kullanımından ötürü dişlerde ciddi oranda lekelenmeler görülür. Dişlerde lekelenme riskine yol açan en büyük faktör olan sigaranın diş lekelenmesine yol açmasını istemiyorsanız, yapacağınız en sağlıklı şey sigarayı bırakmaktır. Zira sigara yalnızca dişlerde lekelenme değil birçok sağlık sorununun da temel taşlarından biridir.

Dişlerden sigara lekesi nasıl çıkar

Dişlerde oluşan sigara lekelerini gidermek açısından sizlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Bu tavsiyelere düzenli bir biçimde uyarak, sigaranın dişleriniz üzerindeki olumsuz etkilerini yok edebilir, daha ak ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Dişlerdeki sigara lekesinin çıkması açısından düzenli olarak dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanma alışkanlığı edinmelisiniz. Bunu en etkili bir biçimde yapmak açısından beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarından yararlanabilirsiniz. Ancak, dişleri beyazlattığı söylenen her diş macununu kullanmamalı, uzman bir hekimin önerisinden yola çıkarak doğru diş macununu seçmeye dikkat etmelisiniz. Aksi yapıda amacınıza ulaşamadığınız gibi, dişlerinizde aşındırma ve hassasiyete de yol açabilirsiniz.

Dişlerde sigara lekesini çıkarmak açısından, düzenli olarak diş hekimine gidip diş temizliği yaptırın. Özellikle de ışıklı beyazlatma işlemi, dişlerdeki sigara lekelerini söker atar. Lakin bu işlemi düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Dişlerini ak göstermek açısından porselenden imal edilen kaplama da yaptırabilirsiniz. Diğer uygulamalara göre oldukça pahalı olan bu yöntemde, diş ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir fasıla madde) yapıştırılır.

]]>