Dişin Rengi Neden Değişir? İşte Diş Renk Değişiminin Suçluları!

Hiç kimse renkli, kirli görünümlü dişler istemez. Bildiğiniz gibi, diş renklenmesinin nedenleri çok ve çeşitlidir. Bazı faktörler hasta davranışındaki değişikliklerle azaltılabilirken, diğer nedenler kişinin kontrolü dışındadır. Diş beyazlatıcı yöntemlerine yönelmeden önce dişler neden rengini değiştiriyor ona bakalım.

Uzmanlar, ilk 10 diş renk değişikliği suçlusuna işaret etti. İşte buradalar:

 

  1. Yiyecek ve içecek. Kahve, çay, gazlı içecekler ve kırmızı şarap dişlerin rengini bozabilir. Bazı meyveler ve sebzeler bile lekelere neden olabilir.

 

  1. Tütün ürünleri. Sigara veya çiğneme tütün dişleri lekeleyebilir.

 

  1. Yetersiz fırçalama ve diş ipi verme. Bir hasta düzenli olarak fırçalamıyor ve diş ipi kullanmıyorsa, kahve ve tütün gibi plak ve leke üreten maddelerin diş renginin değişmesine neden olması daha olasıdır.

  1. Hastalık. Mine ve diş etini etkileyen bazı hastalıklar diş renginin değişmesine neden olabilir. Belli koşullar için tedaviler diş rengini de etkileyebilir. Örneğin, baş ve boyun radyasyonu ve kemoterapi dişlerin rengini bozabilir. Ek olarak, hamile annelerdeki bazı enfeksiyonlar, emaye gelişimini etkileyerek bebekte diş renginin değişmesine neden olabilir.

 

  1. İlaçlar. Tetrasiklin ve doksisiklin antibiyotiklerinin dişleri hala gelişmekte olan çocuklara verildiğinde dişleri renksiz olduğu bilinmektedir (8 yaşından önce). Ağız yıkaması ve klorheksidin içeren klorür ve setilpiridinyum klorür de dişleri lekeleyebilir. Antihistaminikler (Benadryl gibi), antipsikotik ilaçlar ve yüksek tansiyon için ilaçlar da dişlerin rengini bozar.

 

  1. Bazı diş malzemeleri. Amalgam restorasyonları, özellikle gümüş sülfit içeren malzemeler gibi diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin bir kısmı dişlere gri-siyah bir renk verebilir.

 

  1. Büyüyen yaş. Bir insan yaşlandıkça, dişlerindeki dış kat emaye yıpranır ve dentin doğal sarı rengini ortaya çıkarır.

  1. Genetik. Bazı insanlar diğerlerinden daha doğal olarak daha parlak veya daha kalın emaye var.

 

  1. Çevre. Aşırı florid, ya sudaki doğal olarak yüksek florit seviyeleri gibi çevresel kaynaklardan ya da florür uygulamaları, durulama, diş macunu ve ağız yoluyla alınan florid takviyeleri gibi aşırı kullanımlardan dolayı dişlerin rengini bozabilir.

 

  1. Travma. Bir düşüşten kaynaklanan hasar, dişleri hala gelişmekte olan küçük çocuklarda mine oluşumunu bozabilir. Travma ayrıca yetişkin dişlerde renk değişikliğine neden olabilir.

 

Bu faktörlerin bazıları kontrol edilemez, ancak diğerleri olabilir. Birkaç basit yaşam tarzı değişikliği yapmaya teşvik ederek, onların inci beyazlarının renk değiştirmesini önlemelerine yardımcı olabilirsiniz. Mesela Dr White diş beyazlatma ürününü tavsiye edebilirsiniz. Kahve içenler ya da sigara içenler, geri çekilmek ya da tamamen çıkmak için ikna olabilirler. Ve elbette, düzenli olarak dişini fırçalamasını söylemeniz gerekiyor.

Bize bu keliemelerden ulaştınız: dr white diş macunu, dr white ekşi, dr white akıllı diş beyazlatma cihazı, dr white extra whitening, dr white diş macunu nasıl, dr white diş beyazlatıcı, dr white aktif karbon, dr white diş beyazlatma kalemi, dr white beyazlatma kalemi, dr white diş macunu kullananlar, dr white, dr white akıllı diş beyazlatma cihazı yorumlar, dr white akıllı diş beyazlatma cihazı yorumları, dr white akıllı diş beyazlatma cihazı kullananlar

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.