Diş hassasiyeti nasıl geçer?

Estetik görünüm açısından önemli olan dişlerin, her daim bakımına dikkat edip, sağlıklı olmasını ve gülüşümüzü güzelleştirmesini isteriz. Lakin yediğimiz, içtiğimiz yada yanlış zaman ve yöntemler sonucunda fırçaladığımız dişlerimizde ciddi hassasiyet sorunu meydana gelebilir. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş sağlığı açısından bazı hususlara dikkat edilmesini, diş hassasiyeti problemine yol açmayacak önlemler alınmasını ve doğu zamanda dişlerin fırçalanmasını öneriyor.

Diş hassasiyeti nedenleri

Diş hassasiyetine sebebiyet olan etkenlerden en önemlisinin asitli içecekler olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, asitli içecekleri tükettikten yarım saat sonra dişleri fırçalamak gerektiğine değindi. Dişleri doğru zamanda doğru biçimde fırçalamak, diş hassasiyeti riskini azaltır. Ayrıca dişleri sert bir biçimde fırçalama, dişleri gıcırdatmak, kırık dişlerin tedavi edilmemesi, diş taşı kullanmak yada asitli meyvelerin (Greyfurt, portakal, limon vs) tüketilmesi diş hassasiyetine sebebiyet olan etkenlerdir.

Eğer ki sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gibi yiyecek ve içecekleri tükettiğiniz zaman yada diş fırçalama esnasında bir ağrı hissediyorsanız diş hassasiyeti probleminiz var demektir.

Diş hassasiyeti tedavisi

Diş hassasiyeti nasıl geçer sorusuna Kışlaoğlu şöyle cevap verdi:

“Öncelikle ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Daha sonrasında evinizde yapabileceğiniz bir kaç pratik yöntemlerle bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Hijyen açısından, ağzın ve dişlerin her noktası özenle temizlenmelidir. Yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılmalı ve diş fırçalarken dişlere çok baskı yapılmamalıdır. Aksi taktirde diş tabakasına zarar verebilirsiniz.

Asitli içeceklerin yerine şekersiz sütlü gıdalar tercih edilebilir. Kola yerine ayran gibi…

Florlu diş bakım ürünlerini tercih etmeniz, ağız ve diş sağlığınızı koruyacaktır.

Sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekleri art arda tüketmeyin.

Asitli gıdalardan yarım saat sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin.

Bu gibi durumlar diş hassasiyetine çözüm olmadıysa, diş hekimine başvurmalısınız. Hassasiyete sebebiyet olan kök izole edilip, floridli verniklerle kök yüzeyleri iyileştirebilir. Yada dişin eksilen tabakalarının yerine dolgu maddeleriyle yenileme yapabilir.”

]]>